Türk bankacılık sektöründe kullanılan finansal türev araçlar ve 2008 küresel krizinde türev araçların rolü
Financial derivative instrument in Turkish banking sector and role of derivate instrument in 2008 global crisis
  1. Tez No: 291377
  2. Yazar: SEVİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÜRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye'de finansal sistemin büyük ve önemli kısmını bankalar oluşturmaktadır. Bankalar hem para hem de sermaye piyasasında önemli işlemlerde bulunmaktadırlar. Küreselleşme ile birlikte başlayan uluslararası para hareketleri ülkemizde bankacılık sektörünü de içine almıştır. Bankaların varlık yönetimiyle ilgili risklerinin önem dereceleri değişmiş ve yenileri eklenmiştir. Bu risklerin başında kredi riski, likidite riski, operasyonel risk, faiz oranı riski, döviz kuru riski ve piyasa riski gelmektedir. Finansal piyasalarda ve bankacılık sektöründe kullanılan temel risk yönetim araçlarının başında türev ürünler gelmektedir. Bu türev ürünler; forward, futures, opsiyon ve swap sözleşmeleridir. Bankalar çeşitli amaçlarla ve özellikle finansal risklerden korunmak için türev işlemleri kullanarak hem kendilerine hem de müşterilerine yarar sağlamaktadırlar.2008 patlak veren tüm dünyayı etkileyen finansal krizin temel nedenlerinden biri de finansal türev araçlar olmuştur. Kısaca riskten korunmak amacıyla kullanılan araçlar tüm dünyayı saran yeni risklere neden olmuştur.Yukarıda verilen bilgiler çerçevesinde bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş bölümüdür ve bu bölümde konuyla ilgili genel bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, risk kavramı ve bankacılık sektöründe karşılaşılan risk türleri anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, Türk bankacılık sektörü, banka türleri ve bankaların işlem yaptığı piyasalar hakkında bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde bankacılık sektöründe kullanılan finansal türev ürün çeşitleri ve bunların olumlu olumsuz yönleri ile kullanım amaçlarından bahsedilmiştir.Beşinci bölümde, 2008 yılında ABD'de başlayan ve kısa sürede tüm dünyayı etkileyen finansal kriz, türev ürünlerin krize etkisi ve Türk ekonomisi ve banklarına yansıması anlatılmıştır.Son bölümde Türkiye'deki mevduat bankalarının türev işlemleri ve bunları etkileyebileceği düşünülen değişkenler kullanılarak ekonometrik model oluşturmuş, gerekli testler uygulanmıştır. Modellemeyle konuyla ilgili önemli bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish financial system is large and important part of the banks. Banks have important transactions in money market and also capital market. The financial operations , beginning with globalization , affected the banking sector in our country. Some of the risks which are under the direction of assets , came into question and new ones were added. Liquidity risk, credit risk, operational risk, interest rate risk, exchange rate risk and market risk come at the begining of them. İn financial markets and banking sector the basic risk management instruments are derivatives contracts. The derivative market instruments are forward, futures, option and swap contracts. Banks provide some benefits for theirselves and also for their customers, by using derivatives instruments for certain purposes and hedging against financial risks.Affecting the entire world financial crisis that erupted in 2008 in one of the main reasons has been the financial derivative instruments. Risk management tools used in order to avoid the new risks, which spans the world has caused.This study consists of five sections within the framework of the information provided above.The second chapter, the concept of risk and types of risks faced in the banking industry are discussed.The third part, the Turkish banking sector, markets types of banks and the banks were informed about the transaction.The range of financial derivatives used in the fourth chapter in the banking sector and their positive and negative aspects of the user goals are mentioned.The fifth chapter in the United States starting in 2008 and soon affect the entire world financial crisis, derivatives, and the Turkish economy and banklarına reflection of the effect of the crisis is explained.The final part, derivative transactions and deposit them in banks in Turkey, thought to affect the variables created by using the econometric model, the necessary tests were applied.