Mesnevî-hân Ali Fuâd Efendi'nin Cerîde-i Sûfiyye'deki makâleleri: İnceleme ve metin
The articles of Mathnawi-khan Ali Fuâd Efendi in Cerîde-i Sûfiyye: Analysis and text
  1. Tez No: 291433
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ACER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAHRALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu çalışmanın mevzûunu, 26 Safer 1327/6 Mart 1325/19 Mart 1909 - 4 Zi'l-ka?de 1337/1 Eylül 1335/1 Eylül 1919 târihleri arasında 161 sayı neşrolunan Cerîde-i Sûfiyye'nin ilk başyazarı Mesnevîhan Ali Fuad Efendi'nin ?Vücûd? başlığı altında kaleme almış olduğu mak?lelerin değerlendirmesi teşkîl etmektedir.Bu mak?leler, yüzyıllar boyunca üzerinde lehte ve aleyhte birçok şey yazılıp çizilmiş ve bilhassa Muhyiddîn İbnü'l-Arabî (v.638/1240) tarafından ilk defa ciddî ve geniş mânâda yazılı literatüre geçirilmiş olan ?vahdet-i vücûd? fikrinin Osmanlı'nın son yıllarındaki aksinin nasıl olduğu hakkında muâsır araştırmacılara mâlûmat vermesi açısından mühimdir.II. Meşrûtiyet münevveri bir mesnevîhan olarak o zamânın en uzun ömürlü tasavvuf mecmuasının başyazarının bu çerçevedeki fikirlerinin ehemmiyeti âşikârdır.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is evaluation of the ?Wuj?d? articles of Mathnawi-khan Ali Fuad Efendi who is the first editor of Cerîde-i Sûfiyye published 161 issues between 26 Safer 1327/6 March 1325/19 March 1909 - 4 Zi?l-ka?de 1337/1 September 1335/1 September 1919.These articles are very important in terms of providing contemporary researchers with information regarding the reflection of the idea of ?wahdat al-wuj?d? in the last stages of Ottomon rule. The idea which was first used and written comprehensively by Muhyiddîn İbnü?l-Arabî (v.638/1240) has been a subject of a lot of argumentative articles so far.It is obvious that the ideas of Mathnawi-khan Ali Fuad Efendi who was the editor of the longest-lived sufi journal of the pre-republic times as a Meşrûtiyet II. intellectual and mathnawi-khan is very important concerning this disputable issue.