Döviz kuru riskinin yabancı sermayeli şirketlerin hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisi
The effect of exchange rate risk on the stock prices of foreign capital companies
  1. Tez No: 291461
  2. Yazar: UMUT KESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF MAKBULE ÇEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Döviz kuru riski, 1970'li yıllardan itibaren uluslararası finans piyasalarını etkilemektedir. Uluslararası sermaye hareketlerinin serbest olduğu günümüz dünyasında beklenmeyen döviz kuru değişimlerinin oluşturduğu döviz kuru riski, yalnız dış ticaret ilişkisi olan firmaları etkilememekte, döviz ile herhangi bir işlem yapmayan işletmeleri de etkilemektedir. Uluslararası rekabetin artmasıyla birlikte işletmeler, rekabet koşullarına uyum sağlamak için uluslararası ortaklıklar kurma yoluna gitmektedirler. Bu bağlamda yabancı sermaye, işletmeler ve ülke ekonomileri için önemli bir yer teşkil etmektedir.2001 krizinden sonra Türkiye'ye büyük miktarlarda yabancı sermaye girişi olmuştur. Bununla birlikte yabancı sermayeli şirketlerin sayısında büyük bir artış meydana gelmiştir. Dolayısıyla ülkemizde artan yabancı sermaye ve yabancı sermayeli şirketlerin faaliyetleri sonucunda sermaye hareketleri hızlanmıştır. Sürekli değişen döviz kurları ve bu değişimin yarattığı döviz kuru riski firmaların mali yapılarına kayıp ya da kazanç olarak yansımakta ve firmaların piyasa değerlerini etkileyebilmektedir. Bu etkinin ölçülebilmesi için firmaların hisse senedi getirileri ile döviz kuru riski arasındaki ilişki incelenmelidir.Bu çalışmada Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan yabancı sermayeli şirketlerin, hisse senedi getirileri ile döviz kuru riski arasındaki ilişki analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamda, İMKB`de işlem gören 10 adet yabancı sermayeli şirketin hisse senedi getirileri ile döviz kuru riski ve İMKB piyasa getirisi ilişkilendirilerek, piyasa getirisinin de dahil olduğu regresyon modeli sonuçları incelenmiştir. Ayrıca çokuluslu işletmeler, döviz kuru, döviz kuru riski ve şirketlerin karşılaştıkları döviz kuru riski çeşitleri ile döviz kuru riski yönetimi ele alınmıştır. Sonuç olarak döviz kuru riskinin hisse senedi getirileri üzerine etkisinin hissedilemeyecek kadar az olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exchange rate risks have been influencing international finance markets since the 1970s. As International capital movements are free in today's world, unexpected changes in currency rates do not only affect internationally operating companies, but also enterprises not dealing with foreign currency related transactions. To keep pace with the ever-growing worldwide competition, enterprises are turning to international mergers and partnerships. In this aspect foreign owned capital plays an important role for enterprises as well as country economies.Following the 2001 crisis, a vast amount of foreign capital got injected into the Turkish economy, bringing with it a sharp increase in foreign owned companies. Hence, a growth in foreign capital and economic activity of foreign owned companies led to a booth in capital flow within the country. Ever-changing exchange rates, and exchange rate risks created by this change, get reflected in the financial structures of firms as losses or gains and affect their market value. In order to measure the extent of the impact, one has to analyze the connection between the share earnings of companies and exchange rate risks.In this study, the relationship between the share earnings of foreign owned companies playing an important role in the Turkish economy and the exchange rate risk, is being analyzed. For this, the results of a regression model with consideration to market earnings have been analyzed through the corelation of the Istanbul Stock Exchange (ISE)'s market earnings and the share earnings of 10 foreign owned companies being traded at the ISE in regard to the currency exchange rate risk. Besides this, multinational enterprises, currency exchange rates, exchange rate risks, types of exchange rate risks being faced by firms and exchange rate risk management are looked at. As conclusion of this research it has been determined that the influence of exchange rate risks on share earnings are barely notable.