The role of institutions and governance in international trade
Kurumların ve yönetişimin uluslararası ticaret içindeki rolü
- Tez No: 291500
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DOĞRUEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada kurumlar ve yönetişim unsurlarının genelde uluslararası ticaret; özelde ise ikili ticaret hacmi üzerindeki etkisi tarihi bir perspektiften hareketle anlamlandırılmaya ve cari uygulamalı örneklerle ortaya konmaya çalışılmıştır. Kurumlar ve uluslararası ticaret arasındaki karşılıklı geçişler ve tamamlayıcı öğelerin kısaca vurgulanmasından sonra her iki literatürün kesişme noktaları literatürden örneklerle belirtilmiştir. Elinizdeki eserin esas konusu ise çok uluslu ve mukayeseli bir ampirik çalışma sayesinde hangi kurumlar ve onların ürettiği yönetişim unsurlarının ikili ticaret hacmi üzerinde ?daha etkili olduğunun cevabının bulunmasıdır. Bu bölümde kullanılan göstergeler ve diğer etkenler (ekonomik, coğrafi vb.) arasındaki ilişkiler ve nihayet ikili ticaret hacmine etkileri çeşitli istatistik ve ekonometrik araçlar yoluyla ortaya konmuştur. Sonuç olarak, 9 farklı yönetişim unsurunu barındıran global yönetişim değişkeni ve bunun alt kümesi olan bürokratik kalite, yolsuzluk ve hukuk düzeninin varlığı gibi unsurlar bir yandan temel bir kategori olarak yönetsel ya da yönetişim kalitesinin belirleyicisiyken; öte yandan ikili ticaret hacmine etkileri bakımından diğer yönetişim unsurlarından ve coğrafi etkenlerden daha baskın görünmektedir. Bir bütün halinde bakıldığında sonuçlar yer yer çelişkili ve literatürdeki varsayımlara karşı önermeler yapmaktadır. Coğrafya ve kurumların etkileşimininin dış ticaret oranına etkilerinin incelendiği bu çalışmada değişkenlere dair pek az genelleme yapılabileceği sonucunu elde etmemizin yanısıra politika yapımını da ilgilendirir çıkarımlar mümkün görünmektedir. Yönetişim unsurlarının uluslararası ticarete etkisi bakımından ortaya çıkan sonuç ise yönetişimin teker teker değil; pek çok unsurun bir bileşkesi şeklinde anlaşılabilecek bir fenomen olduğudur.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at understanding and revealing the role of institutions and governance indicators on international trade in general and bilateral trade in specific, under a historical and empirical framework. Following a brief introduction to the literature on institutions, governance and international trade; there come examples of studies that highlight the intersections of and interplay between these three lines of research. The main point of the dissertation is to seek an understanding and provide insightful thinking on the role of governance indicators in explaining the bilateral trade volume among countries while analyzing the magnitude and the effect of different indicators with those of geographical and other components. With the help of statistical and econometric tools, this dissertation concludes that aggregated governance indicator ?including 9 individual indicators- and administrative quality as a sub-category among other governance indicators which is measured specifically by the bureaucratic quality, the extent of law and order and the level of corruption in a given country, is significantly associated with the rise in trade share. A number of governance indicators are also persistently found to be more effective on the level of bilateral trade between countries where they enter into the gravity equation one by one, compared to the geographical and other components. The overall results however pose mixed conclusions for the estimations while. On the policy-making side; our results open the door into a wide range of speculation and interpretations with the most general conclusion that the effect of governance on international trade should be assessed as a general phenomenon that incorporates a set of inter-related components rather than to be explained by individual indicators.