Contribution of international organizations to the promotion of global security, globalization and democracy in Africa
Uluslararası örgütlerin Afrika'da küresel güvenlik, küreselleşme ve demokrasinin desteklenmesine katkısı
  1. Tez No: 822747
  2. Yazar: AMINA MOHAMED MOUMIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞUAYİP TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, uluslararası kuruluşların küresel yönetişimdeki rolünü ve Afrika'nın güvenliğine, küreselleşmesine ve demokratik gelişimine katkılarını araştırıyor. Küresel şirketleri uluslararası meşruiyetle birleştirme fikri şüpheyle karşılanabilirken, uluslararası kuruluşlar, kusurlarına ve siyasi manipülasyona açık olmalarına rağmen uluslararası ilişkilerde değerli aktörler olduklarını kanıtladılar. Bu kuruluşlar, küresel olarak yayılan operasyonlar için yasal bir çerçevenin planlanması, koordinasyonu ve oluşturulmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca barışı koruma operasyonları, çatışma çözümü ve önleyici diplomasi yoluyla güvenliğe katkıda bulunurlar. Ek olarak, uluslararası kuruluşlar, Afrika'da sürdürülebilir kalkınmayı ve yoksulluğun azaltılmasını destekleyen ekonomik entegrasyonu, ticaretin serbestleştirilmesini ve yatırım girişimlerini teşvik etmektedir. Ayrıca demokratik yönetişimi, insan haklarını ve kurumların ve seçim süreçlerinin güçlendirilmesini desteklerler. Uluslararası kuruluşlar ve Afrika ülkeleri arasındaki işbirlikçi çabalar, zorlukların üstesinden gelmek ve Afrika'da barışı, istikrarı ve demokratik ilerlemeyi ilerletmek için çok önemlidir. Bu çalışma, Afrika'da küresel barış, güvenlik ve istikrar için normlar ve ilkeler oluşturmak üzere uluslararası kuruluşların özelliklerini ve yapılarını keşfetmeyi amaçlıyor ve demokratik ilkeleri işleyişlerine dahil etmenin önemini vurguluyor.
Özet (Çeviri)
This research investigates the impact of global organizations on the management of worldwide affairs and their involvement in enhancing Africa's security, advancement in a globalized world, and progress towards democracy. While the idea of combining global corporations with international legitimacy may be met with skepticism, international organizations have proven to be valuable actors in international affairs despite their flaws and susceptibility to political manipulation. These organizations play a pivotal role in planning, coordinating, and establishing a legal framework for operations that extend globally. They also contribute to security through peacekeeping operations, conflict resolution, and preventive diplomacy. Additionally, international organizations promote economic integration, trade liberalization, and investment initiatives in Africa, which foster sustainable development and poverty reduction. They also support democratic governance, human rights, and the strengthening of institutions and electoral processes. Collaborative efforts between international organizations and African nations are crucial to overcome challenges and advance peace, stability, and democratic progress in Africa. The main objective of this research is to examine the attributes and frameworks of international organizations in order to establish standards and guidelines for promoting peace, security, and stability in Africa. It highlights the significance of integrating democratic principles into the operations of these organizations.