Mahmud bin Abdülaziz'in 'Makasidü'l-Edvar' adlı eseri
Mahmud bin Abdülaziz's book entitled 'Maksidü'l Edvar'
  1. Tez No: 291537
  2. Yazar: MUHAMMET ZİNNUR KANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Mahmud b. Abdülaziz, 15. yüzyılın sonu ve 16. yüzyılın başında yaşamış, hayatını sarayda ser-mutribân olarak geçirmiş, kuvvetli bir mûsikîşinas ve yazardır. Dedesi ve babası da çok ünlü mûsikî bilginlerinden olan Mahmud b. Abdülaziz, dedesi ve babası gibi Safiyyüddin Urmevî'den itibaren ortaya konulan 17'li ses sistemine dair eserini yazmıştır.Mak?sidü'l-Edvâr adlı eserinde ses sistemine dair kendi dönemine kadar tespit edilmiş bütün bilgilere kısaca değinmiş ve o bilgilere bir takım ilâvelerde bulunmuştur. İcat edilmiş devirlerden bahsetmiş ve onlara kendi icat ettiği devirleri de ilâve etmiştir. Mahmud b. Abdülaziz eserinde kendisine ait olan bestelerden de bahsetmiştir fakat nota kaydı vermemiştir. Ayrıca yine kendisinin icat ettiği enstrumandan bahsetmiştir.Mahmud b. Abdülaziz'in Mak?sidü'l-Edvâr adlı eseri 15. yüzyılda mûsikîye dair son kitap olması itibariyle önemlidir. İçerdiği bilgilerin o dönemin gelmiş olduğu noktayı net olarak ortaya koyması sebebiyle bu önem daha da artmaktadır. Günümüzde de kullanılan bir sistem olan 17'li ses sistemi hakkındaki bu eser makamların, perdelerin, aralıkların, dizilerin, usûllerin ve bazı enstrumanların hakkında bilgiler ihtiva ettiği için o dönemin müziğini anlamak açısından önemli bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Mahmut b. Abdulaziz was a great musician and a great author who lived at the end of the 15th century and at the beginning of 16th century; he spent his life at the Ottoman palace as a head musician. Mahmud b Abdulaziz whose grandfather and father also were very famous scholar of music, like his grandfather and his father, wrote a book about the 17 sound system set out by Safiyyüddin Urmevi and by those who came after him.In his book Mak?sidü?l-Edvar Mahmud b. Abdulaziz examined the works written before him until his period about the sound system and made a number of additions. He mentioned the makams invented before him and added his own makams he had invented. Mahmud b. Abdulaziz mentioned in his work his own compositions, but did not record the note. He mentioned also the instrument he had invented.The Mak?sidü?l-Edvâr of Mahmud b. Abdulaziz is a very important book from the point of view that it is the last book written about the music in15th century. It contains much information about that period; this increases clearly its importance even more. This book gives in formations about the 17 sound system, which is used also nowadays notes, intervals, sequences, procedures and it contains information about some of the instruments; therefore it is an important study in order to understand the music of that era.