II. Mahmud'un kızı Mihrimah Sultan'ın sûr-i hümâyûnu
II. Mahmoud's daughter Mihrimah Sultan's wedding ceremony
  1. Tez No: 280852
  2. Yazar: YÜKSEL AKTAŞ BAYCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Surnâme-i Lebib, II. Mahmud'un kızı Mihrimah Sultân'ın 1252 (1836) yılında,Bahr-i Sefid Bogazı Muhafızı Ferik Mehmed Said Pasa ile evlilik törenlerini vesehzadeleri Abdülmecid ile Abdülaziz'in sünnet sölenlerini anlatan bir dügünkitabıdır.Dönemin sairlerinden Mehmed Lebib Efendi'nin kaleme aldıgı bu kitap kendiadından dolayı Surnâme-i Lebib olarak isimlendirilmistir. Dolmabahçe Meydanı'ndaBayıldım Kasr-ı Hümayunu etrafında düzenlenen bu dügün dolayısıyla stanbulkandillerle süslenmis, ülkenin her yanından gelecek davetlileri agırlamak içinonlarca çadır kurulmus, dügün alanında seyre gelen insanları eglendirmek amacıylacanbaz ve fisek gösterileri yapılmıs, türlü türlü oyunlar oynanmıstır. Ayrıca bütünmisafirlere yemekler verilmis, hediyeler dagıtılmıstır. 10 gün süren dügün, MihrimahSultân'ın gelin alayı ile son bulmustur.Bu dügünün hemen arkasından sehzadelerin Sadabad'daki sünnetdügünlerine baslanmıstır. Sehzadelerle birlikte devlet adamlarının ve bes bin adetfakir çocugun da sünnetleri yapılmıstır. Yine eglenceler tertib edilmis, çocuklarahediyeler verilmis, ziyafetler düzenlenmis ve pek çok davetli agırlanmıstır. 8 günsüren bu dügün de stanbul'da bayram havası estirmistir.Lebib Efendi, damadın seçimini, nikah, nisan, çeyiz ve gelin alaylarını, dügüniçin yapılan hazırlıkları, gün gün davet edilen misafirleri, misafirlerin karsılanısbiçimlerini, ziyafetleri, gösterileri ve yapılan eglenceleri tafsilatlı bir sekilde kitabındaanlatmıstır. Yine sünnet dügünü ile ilgili sehzadelerin yataklarının süslenmesine,diger çocuklarla ilgili yapılan hazırlıklara, yemeklere, eglencelere ve törenlere dairgenis bilgi vermistir.Bizim burada yaptıgımız çalısma Osmanlıca olan bu kitabı Latin harflerineçevirerek günümüz okuyucusuyla bulusturmak olmustur. Bu arada eserin müellifiMehmed Lebib Efendi'nin hayatı hakkında da ayrıntılı bir arastırma yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Surname-i Lebib is a chronicle tells about both the wedding ceremony ofMihrimah Sultân (the daughter of Mahmut II.) and Ferik Mehmet Said Pasha (thecommander of Bahrı Sefid Bosporus) in 1836; and circumcision feast of Ottomanprinces Abdulmecid and Abdulaziz.The Book was written by a contemporary poet Mehmet Lebib Efendi and itwas named as Surname-i Lebib indicating its author?s name. For the wedding, -arranged around Bayıldım Kasr-ı Humayun in Dolmabahçe Square-istanbul wasadorned with candles. For guests, coming from all around the Empire, many tentsare pitched, many rope dancers, acrobats are recruited, and skyrocket shows arearranged. Moreover during the wedding ceremony guests are invited for dinnerand for children some little gifts are given. The wedding ceremony is lasted tendays and ended with Mihrimah Sultân?s bridal procession.Right after the end of this wedding ceremony, the circumcision feast ofprinces in Sadabat began. Aside from the princes, five thousand children ofSultânate bureaucrats also circumcised. Just like the previous ceremony in thisfeast, many entertaining programs took place, gifts are distributed amongchildren, banquet is given, and many guests are hosted.Lebib Efendi in his chronicle mentions about many details namely; onelection of groom, wedding engagement, dowry, bridal procession, preparationsfor wedding ceremony, day by day invited guests, the forms of reception ofguests, banquets, the shows and other entertaining programs. Likewise, aboutthe feast, he gives broad information on adorning the beds of princes,entertaining programs for other children, meat, and other shows.What we want to do in this dissertation is to transcribe the book of LebibEfendi from Ottoman letters to modern Turkish alphabet. By this way, we intendto introduce his book to today?s readers. The study also includes detailedresearch on Lebib Efendi?s life story.