Forecasting and valuation for financial institutions
Mali kurumlar için tahmin ve değerleme
- Tez No: 291571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE SÖZER ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
The study aims to guide the way to value a bank starting from the forecasting of key balance sheet and income statement items to boil them down to valuations. Forecasting of the key determinant, the loans, is explained in an SPSS regression model having GDP as the independent variable. Important determinants of bank financials such as structure of funding, impact of duration gap on spread and margin calculations are also analyzed. The data shows how profitability and margins of Turkish banks tend to widen during the easing cycle on the back of a wide difference between the short term duration of liabilities and longer term duration of interest earning assets. There is also empirical forecasting and valuation of major banks listed on the Istanbul Stock exchange integrated with the necessary steps for bank valuation.As well as analyzing the general concept of valuation, this study emphasises four different methodologies for the banks. The Gordon growth model, dividend discount model, economic value added -- discounted excess return over the cost of equity-- and comparison with peer group multiples. All in all, if the assumptions are well build, forecasts should be close enough to the potential outcome, and if valuation factors in different methodologies are consistent, the results of all valuation methodologies should end up to be more or less parallel to each other. This is also the main argument of the thesis.
Özet (Çeviri)
Bu tezin amacı bir mali kurumun değerlemesini bilanço kalemlerinin tahmininden başlayarak gerekli aşamaları kaydedip değerlemeye kadar geçen safhaları vurgulamak ve tahminler ve varsayımların tutarlı olması durumunda kullanılan değerleme yöntemlerin benzer sonuçlar vereceğini göstermektir. Tahmin edilmesi gereken ana kalem olan kredi büyüklüklerini SPSS programı aracılığı ile Gayri Safi Milli Hasıla ile olan korelasyonundan yola çıkarak kredi ve buna bağlı diğer bilanço kalemleri için bulunan geleceğe yönelik rakamlar yine benzer koşullar altında üretilen faiz tahminleri ışığında daha geniş kapsamlı tahminlere ve burden da değerlemelere ulaşılmaktadır. Tezin içeriğinde IMKB?de işlem gören belli başlı bankaların farklı değerleme metodları altındaki değerlemeleri ve metodların sonucları arasındakı farklar incelenmektedir.Genel değerleme konseptinin yanı sıra dört farklı yöntemin sonuçları da detaylandırılmıştır. Bunlar Gordon büyüme modeli, indirgenmiş temettü yöntemi, ekonomik kar ve benzer şirketlerle kıyaslama olarak özetlenebilir. Nihayetinde de seçilen değerleme yöntemi farklı da olsa ulaşılacak sonucun birbirinden çok uzak olmadığı gösterilmektedir.