Özelleştirme ve firma değerlemesi
Privatization and bussines valuation
  1. Tez No: 52931
  2. Yazar: AHMET MİTHAT CESUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bir çok amaca yönelik olarak uygulamaya konan özelleştirme en kısa tanımı ile kamu kuruluşlarının özel sektöre devri olarak tanımlanabilir. Başlangıcından günümüze kadar tartışmaları da beraberinde getiren özelleştirme uygulamalarında tartışmaların odak noktasını özelleştirilecek şirketlerin değerlemesi oluşturmaktadır. Politik karar biriminin yapacağı fiyatlamaya baz teşkil edecek olan değerlemeye ekonomik, teknik ve mali olarak yapılması gereken detaylı bir çalışmanın sonucunda ulaşılmaktadır. Konu ile ilgili daha önce hazırlanmış birçok değerli çalışma incelenmiş, değerlemenin en kritik noktalarından birisi olan ileriye yönelik nakit akımlarının ve temetülerin öngörülmesinde farklı bir model olan tam kapasitedeki gelir ve giderlere kapasite kullanım oranlarının uygulanması yöntemi kullanılmıştır. Değerlemesi yapılacak bir şirketin; Defter değeri, yeniden değerlenmiş defter değeri, Fiyat /kazanç oranı,piyasa değeri/defter değeri, iskonto edilmiş nakit akımları, iskonto edilmiş temettüler, Berliner, Yeniden değerlenmiş defter değeri + şerefiye yöntemleri ile değerlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Privatization which is praticed for various purposes can be shortly defined as the transfer of the public institution to the private sector. The focus of arguments in privatization applications thats bring about discussions from the very beginning is the valuation of companies that will be privatized. The basis of pricing of which political decision making agency will do is the valuation. Valuation, the value of the company is determined after the preparation of detailed study of technical, economical and financial analysis of the firm. One of the critical points of valuation is the forecasting of future cash flows and dividends. In order to forecast future cash flows and dividends we used a different model which is based on the application of capacity utilisation ratios to the annual operating expenses and incomes at full capacity. Book Value, Revaluated Book Value, Price/Earnings Ratio, Current Price Value/Book Value, Discounted Dividens, Berliner, Discounted Cash Flows, Revaluated Book Value with Goodwill methods are used for valuation of a company.