Tahsin Uzer'in yaşamı ve faaliyetleri
Tahsin Uzer: His life and his deeds
- Tez No: 291605
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
19'ncu yüzyılın son ve 20'nci yüzyılın ilk çeyreği dünya açısından olduğu kadar Türkiye tarihi açısından da nispeten hızlı ve yoğun bir şekilde yaşanmıştır. Türkiye milleti için bu dönem değişimin çok hızlı yaşandığı bir süreç olmuştur. Yine aynı dönemde, Türkiye tarihindeki değişimin temel aktörlerinden olacak birçok önemli şahsiyet yetişmiştir. Bu dönem, iyi yetişmiş ve önemli işler başarmış kişiler bakımından o kadar zengindir ki, bu kişilerden bazıları zaman içinde unutulmuş ya da yeterince anlaşılamamışlardır. Bu çalışmanın konusu olan Tahsin Uzer de bu türden kişiler arasındadır. Bu tez, Uzer'in hayatını doğumundan, vefatına kadar inceleyerek, Tahsin Bey'in hayatını kronolojik bir bütünlükle ele almayı hedeflemektedir. Ayrıca çalışmada Tahsin Bey'in hatıratı, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivleri ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Arşivleri'nden yararlanılmıştır. Tahsin Bey'in hem Osmanlı Devleti, hem de Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde ifa etmiş olduğu görevler, resmi evrak, hatırat ve akademik araştırmalar gibi eserlerden izlenerek, ortaya eleştirel bir bütünlük çıkması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The last quarter of the nineteenth century together with the first quarter of the twentieth century, was lived in a rather rapid, as well as in a dense way both within the context of the world history and the Turkish history. This time frame has also been a period of change for the Turkish people. In a similar vein, the influential personalities who would be the key actors of the change of heart in the Turkish history were brought up in this period. This period is so wealthy in terms of the significant and successful personalities that some of these people have either been forgotten during the course of time or could not have been understood adequately. Tahsin Uzer, who is the subject of this study, is amongst those kinds of people. The present thesis sets out to scrutinise Uzer?s life from his birth until his death in a chronological integrity. Furthermore, Tahsin Bey?s memoir, the Ottoman Archives of the Prime Ministry, the Republican Archives of the Prime Ministry, and the Archives of the Grand National Assembly of Turkey have been made use of in this thesis. The duties that Tahsin Bey executed both in the time of the Ottoman State and the Turkish Republic, have been traced through such works as official documents, memoir and scholarly writings, with the purpose of putting forward a critical coherence in the thesis.