Geriatri polikliniğine başvuran atrial fibrilasyon tanılı hastalarda kırılganlığın arteriyel tromboembolik olay ve kanama üzerine etkisi
  1. Tez No: 683598
  2. Yazar: YASİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI TUFAN ÇİNÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Atriyal fibrilasyon (AF), yaşlılarda görülen en sık aritmidir. Geriatrik popülasyonda AF tedavisini planlarken, inme ve kanama riskine karşı yaş ve komorbiditelerin yanı sıra kırılganlığı da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu çalışmadaki amacımız nonvalvüler atriyal fibrilasyon tanısı almış geriatrik yaş grubundaki hastalarda; geriatrik bir sendrom olan kırılganlığın saptanması ve kırılganlığın arteriyel tromboembolik olay ve kanama üzerine etkisini saptayabilmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmaya; Haziran 2015 ve Şubat 2021 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı Polikliniği'ne başvurmuş olan 65 yaş ve üzeri, nonvalvüler AF tanısı olan veya bu süre zarfında poliklinik takiplerinde AF saptanan hastalardan dahil edilme kriterlerini karşılayan 83 kişi (30 erkek ve 53 kadın) dahil edildi. Araştırma kapsamında; hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, geriatrik sendromları ve kullanmakta oldukları tedaviler, hasta veya birinci derecede yakınından alınan bilgilerle düzenlenmiş olan geriatri polikliniği hasta dosyalarından elde edildi. Hastaların kırılganlık durumunu değerlendirmek için FRAIL kırılganlık ölçeği, AF'ye ikincil tromboz riskini değerlendirmek için CHA2DS-VASc, AF tedavisinin komplikasyonu olan kanama riskinin değerlendirilmesi amacıyla HAS-BLED skoru, nütrisyonel durumlarını değerlendirmek amacıyla Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA), fonksiyonellik açısından durumlarını değerlendirmek için Katz Günlük Yaşam Aktivitesi (GYA) ve Lawton-Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri skalası (EGYA) kullanıldı. Takiplerdeki mortalite, majör-minör kanama veya tromboembolik olay durumları kayıt edildi. BULGULAR: Çalışmaya katılan 83 hastanın %63.9 (n=53)'u kadındı ve ortalama yaşları 83.6±6.9 idi. FRAIL ölçeğine göre hastaların %72.3 (n=60)'ü kırılgan, %21.7'si pre-frail ve %6'sı normal yaşlılardan oluşmaktaydı. Hastalar geriatrik sendromlar açısından değerlendirildiğinde; %81.9'unun yürüme hızı
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and OBJECTIVE: Atrial Fibrillation (AF) is the most common arrhythmia seen in the elderly. When planning AF treatment in the geriatric population, it is necessary to consider frailty as well as age and comorbidities in patients against the risk of stroke and bleeding. Our aim in this study in geriatric patients diagnosed with non-valvular atrial fibrillation is to determine the effect of frailty on arterial thromboembolic events and bleeding. MATERIAL and METHODS: A total of 83 patients (30 men and 53 women) aged 65 years and over who presented to Marmara University Faculty of Medicine Geriatrics Outpatient Clinic between June 2015 and February 2021 with a diagnosis of non-valvular AF were included in the study. The demographic data, presence of comorbidities and geriatric syndromes and medication history were obtained from the patient files of the geriatric outpatient clinic.'FRAIL' scale was used to evaluate frailty, CHA2DS-VASc was used to evaluate thrombosis risk secondary to AF, HAS-BLED score was used to evaluate bleeding risk as a complication of AF treatment, Mini Nutritional Assessment (MNA) was used to assess nutritional status, Activities of Daily Living (ADL) and Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living scales (EGYA) were used to assess functionality. Mortality, major-minor bleeding or thromboembolic events during follow-up were recorded. RESULTS: Of 83 patients, 63.9% (n: 53) were female and the mean age was 83.6±6.9. According to the FRAIL scale, 72.3% (n: 60) of the patients were frail, 21.7% were pre-rail and 6% were non-frail. When the patients are evaluated in terms of geriatric syndromes; the walking speed of 81.9% of the patients was