Roma Hukukunda kadının hak ve fiil ehliyeti
Woman?s capacity of right and act on Roman Law
  1. Tez No: 291606
  2. Yazar: BUSE AKSARAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLER TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
?Roma Hukukunda Kadının Hak ve Fiil Ehliyeti? adlı bu çalışma, yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tezde Roma Hukukunda kişi ve ehliyet kavramları, kadının ehliyet durumu, bunları şekillendiren toplumsal etkenler ve toplumsal etkenlerde meydana gelen değişimlerin kadının ehliyet durumuna etkileri, Eski Hukuk Dönemi ve Klasik Hukuk Dönemi içinde incelenmiştir.Tezin ?Türk Hukukunda Hak ve Fiil Ehliyeti Kavramları? başlıklı ilk bölümünde günümüz hukukunda hak ve fiil ehliyeti kavramlarının ne anlama geldiği ve şartları kısaca ele alınmıştır. Tezin ?Roma Hukukunda Hak ve Fiil Ehliyeti Kavramları? başlıklı ikinci bölümünde Roma Hukukunda hak ve fiil ehliyeti kavramlarının ne anlama geldiği ve şartları ele alınmıştır. Tezin ?Kadının Toplumsal Yapı İçindeki Yeri ve Bunun Hak ve Fiil Ehliyeti Üzerindeki Etkileri? başlıklı üçüncü bölümünde kadının ehliyet durumu, toplumsal etkenlere ve kadının toplumsal yapı içindeki yerine göre incelenmiştir. Bu kapsamda Eski Hukuk Dönemi içinde kadını ilgilendiren hukuki düzenlemelere değinilmiştir. Tezin ?Klasik Hukuk Dönemi'ne Geçişin Kadının Hak ve Fiil Ehliyeti Üzerindeki Etkileri? başlıklı dördüncü bölümünde ise Eski Hukuk Dönemi'nden Klasik Hukuk Dönemi'ne geçişin toplumda yarattığı değişimler ve bunların kadının ehliyet durumuna etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda Klasik Hukuk Dönemi'nin kadının durumunu etkileyen hukuki düzenlemelerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work named ?Woman?s Capacity of Right and Act on Roman Law? has been prepared as master?s degree thesis. In the thesis, concept of person and capacity on Roman Law, capacity of woman, social factors that embody them and changes that occur on social factors?s effects on capacity of woman have been examined in the Old Law Period and in the Classical Law Period.For today?s law system concepts of capacity of right and act and conditions of them have been discussed shortly in the first part of the thesis that named ?Concepts of Capacity of Right and Act on Turkish Law?. Concepts of capacity of right and act on Roman Law and conditions of them have been discussed in the second part of the thesis that named ?Concepts of Capacity of Right and Act on Roman Law?. Woman?s capacity has been examined according to social factors and woman?s place in social structure in the third part of the thesis that named ?Woman?s Place in Social Structure and Effects on Capacity of Right and Act?. In this context, legal arrangements about woman have been mentioned in the Old Law Period. Effects of transition between the Old Law Period and the Classical Law Period on changes of society and their effects on woman?s capacity have been examined in the fourth part of the thesis that named ?Effects of Transition to the Classical Law Period on Woman?s Capacity of Right and Act?. In this context, legal arrangements about woman have been mentioned in the Classical Law Period.