Türkiye'de KOBİ'ler ve kredi politikaları
SME?s in Turkey and credit policy
  1. Tez No: 291607
  2. Yazar: AYÇA TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmeler nedeniyle artan küreselleşme eğilimi ve rekabet unsuru ülkeler açısından kritik önem arz eden büyüme ve kalkınmanın sağlanmasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin önemli roller oynamasına yol açmaktadır. Bir ülkede ekonomik büyümenin sağlanmasında, kalkınmanın coğrafik olarak dengeli olmasında, refahın artırılmasında, rekabet gücünün yükseltilmesinde, verimlilik düzeyinin artırılmasında, yenilikçiliğin yaratılması ve geliştirilmesinde ve işsizlikle mücadelede küçük ve orta ölçekli işletmeler büyük destekler sağlamaktadırlar. Bu yüzden bu işletmeler ülke ekonomileri tarafından üzerinde durulması ve desteklenmesi gereken önemli alanları oluşturmaktadırlar.Küçük ve orta ölçekli işletmeler ekonomik ve sosyal hayata sağladıkları katkılara rağmen özellikle gelişmekte olan ülkelerde birçok önemli sorun yaşamaktadırlar. Gelişmiş ülkelerde bu işletmelere gereken önem verilmekte ve gelişmekte olan ülkelerinde biran önce çeşitli teşvik politikalarıyla bu işletmelerin karşılaştıkları sorunların çözümünde destek sağlamaları gerekmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin büyümesi ve kalkınmasında büyük rol oynayan bu işletmelerin desteklenmesinde daha fazla çaba gösterilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The recent globalisation trend and increasing competition cause the SME's to play more and more important roles in growth and development which are critical for countries. SME's have vital contribution to economic growth with regional balance; increased welfare, competitiveness, and efficiency; development of innovation; and combat against unemployment. Therefore, these enterprises need to be considered carefully and supported.Despite their contribution to economic and social life, they face number of challenges especially in developing countries. While the developed countries pay attention to SME's they deserve, the developing countries should start creating incentive policies to support these enterprises to pursue economic growth and development.