Nonazeotropik fluorokarbon karışımlarının ısı pompalarında kullanımları
- Tez No: 29163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada R-12/R-22 ve R-12/R-114 ikili soğutkan karışımlarının değişik ağırlık oranlarında karıştırılmalarıyla elde edilen non azeotropik karışımların buhar sıkıştırmalı ısı pompasının performansı üzerindeki etkilerini araştırmak için bir deney düzeneği kurulmuştur. Bu deney düzeneği, hava-su işletme çevrimine göre çalışan bir ısı pompası (kompresör, hava kaynaklı evaporator, su soğutmalı kondenser, genleşme vanası, vs...) su-hava ısı eşanjörü, su sirkülasyon pompası, hava fanları, elektrikli hava ısıtıcısı, soğutucu akışkanları ayrıştırma ve karıştırma ünitesi, boru bağlantıları ve diğer yardımcı elemanlar ve ölçüm aygıtlarından meydana gelmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda R-12/R-22 ve R-12/R-114 ikili non azeotropik soğutkan karışımlarının saf soğutkanlara göre daha yüksek performans sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, in order to investigate the effects of the nonazeotropic mixtures of the R12/R22 and R12/R114 on the coefficient of the performance of the vapor compression heat pump cycle, an experimental set up was constructed. This experimental apparatus consists of air-to-water heat pump (compressor, air sourced evaporator, water cooled condenser, expansion valve, e.t.c), water-to-air heat exchanger, water circulating pump, air fans, electrical air heater, distillation and mixture unite of refrigerant fluids, pipe links, another auxiliary elements and measurement devices. Experimental results showed that coefficient of performances (COP) of binary nonazeotropic mixtures of R12/R22 and R12/R114, are higher than pure refrigerants.