Benzin motorlarında LPG'nin kullanılması ve bir uygulama
  1. Tez No: 29164
  2. Yazar: FAHRİ KONCUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın temel gayesi, LPG ile çalışmaya uygun olarak dönüştürülen standart benzinli motorda temel motor karakteristiklerini tespit etmekti. Denemelerde, dört zamanlı, dört silindirli, su soğutmalı, hafif hizmet tipi bir benzin motoru kullanılmıştır. Motor testlerinde, moment, devir sayısı, yakıt tüketimi, emme havası giriş basıncı, egzoz ve emme sıcaklıkları gibi önemli karakteristik değerler ölçülmüştür, ölçülen bu değerler kullanılarak güç, özgül yakıt tüketimi, volümetrik ve efektif verim gibi motorun önemli karakterisdik değerleri hesaplanmıştır. Denemeler sırasında motor üzerinde önemli bir değişiklik yapılmamış, sadece yakıt sistemi üzerinde değişiklik yapılmıştır. Bu amaçla motora, karbüratör üst kısmına bir gaz-hava karıştırıcı yerleştirilmiş ve gaz tüketimini kontrol etmek amacıyla vakumla çalışan gaz ölçme ünitesi, selonoid valfler ve basınç regülatörü gibi kontrol elamanları monte edilmiştir. Motor da LPG kullanılmasıyla elde edilen değerler, sadece benzin kullanılarak elde edilen orijinal değerlerle karşılaştırılmıştır. Denemelere 26 L 'lik LPG tüpü başlanılmıştır. Motorun çalıştırılması sırasında buharlaşan LPG 'nin tüp yüzeyini soğutması nedeniyle tüp yüzeyinde buzlanma meydana gelmiştir. Buna bağlı olarak tüpteki gaz basıncında da giderek düşme gözlenmiştir. Bunun sonucunda, 26 L 'lik tüpler motor yük değişimlerine yeterli karşılığı veremediğinden, 108.5 L 'lik LPG tüpü ile değiştirilerek denemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
il SUMMARY It should be noted that the main objective of this study was to determine basic engine characteristic values on the standard gasoline engine (spark-ignited) converted to LPG (Liquefied Petroleum Gas), operation. Through the tests a four-stroke cycle, four-cylinder, water cooled, light duty otto engine was used. Specific characteristic values of engine such as torque, RPM (Revolution Per Minute), fuel consumption, intake air pressure, intake air and exhaust temperatures were taken. From this measurements, power, volumetric and effective efficiencies, specific fuel consumption were calculated. During the tests, on the engine an important modification wasn't made. Only a few modification were made on fuel system. For this reason, a gas-air mixer is placed on the original gasoline carburetor and mounted control devices such as gas metering unit activated by vacuum, solenoid valves and pressure regulator to control fuel consumption on the engine. The measurements taken by using LPG in the engine were compared with the original values of gasoline engine. At the beginning of the tests, 26-L LPG tank was used. A condensation layer (icing layer) occurred on the tank surface for the reason of the evaporation heat of gas while the running of the engine It was observed that depending on this gas pressure in the tank was gradually kept decreasing. At the end, since 26-L tank wasn't sufficient for the load alternations of the engine, changed with a 108. 5-L tank.