Okul öncesi çocuklar ve ebeveynlerinin bağlanma güvenlikleri ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The relations among preschool children attachment security, their parents' attachment security and child rearing attitudes
  1. Tez No: 291635
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ŞENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı çocukların bağlanma güvenlikleri, ebeveynlerin bağlanma güvenlikleri ve çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Çalışmanın amacı doğrultusunda 4-6 yaş aralığında 65 çocuk ve onların anne ve babaları ile çalışılmıştır. Araştırmanın sonuçlarında çocukların bağlanma güvenlikleri ile ebeveynlerin bağlanma güvenlikleri tutumları arasında ilişkilere rastlanmazken annelerin kaçınma puanları ile demokratik tutum arasında ve babaların kaygı puanı ile aşırı koruyucu tutum arasında negatif ilişkiler tespit edilmiştir. Sonuç olarak ebeveynlerin bağlanma güvenliklerinin çocuk yetiştirme tutumları üzerinde etkili olduğu görülmiştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relations among preschool children attachment security, their parents' attachment security and child rearing attitudes. In accordance with these aims, 65 children, ages between 4-6 and their mothers and fathers were participated. Results of the study indicated that there is no relation between children's attachment security, parents attachment security and rearing attitudes. There were significant relationships between mother's avoidence scores and democratic attitude, also fathers anxiety points and over protective attitude. In sum, a significant relationship was found between parents attachment security and child rearing attitudes.