Aristoteles'te ilke sorunu
Principle problem in Aristotle
  1. Tez No: 291636
  2. Yazar: ESMA KAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez felsefi anlamdaki ilke(arkhe) kavramının ortaya çıkısını ve sekillenmesini presokratikler, sofistler ve Platon'un ilke kavrayısları üzerinden kısaca inceledikten sonra Aristoteles'in kendinden önceki felsefenin kurdugu zemin üzerinde ortayakoydugu ilke anlayısı ve çesitleri ile bu ilkelerin nasıl elde edildigini aydınlatmayı amaçlamıstır. Klasik felsefe, sofistlerin elestirileri karsısında Sokrates ve Platon'un çabalarıyla bilimsel, kesin bir bilginin nasıl elde edileceginin yöntemini arastırmıstır. Aristoteles Analitikler ismini verdigi eserleri ile bilimsel bilgi veren yöntem olarak kıyas teorisini sunmustur. Bilimsel bilgiyi veren ispatçı kıyasın aksiyom, tanım, hipotez olmak üzere üç çesit ilkesi vardır. Kıyasın ilkeleri ayrıca lk Felsefe'nin de sorunu oldugu için bu bilim tarafından incelenir. Çelismezlik aksiyomu gibi ilkeler bu durumda sadece bilginin degil Aristoteles'in bilfiil varlık dedigi belirli varlıgın da ilkesidir. lkeler dolayımsızdır ve ispat edilemezler. Ancak onlar ispatçı bilimlerde ilk öncül olarak kullanılırlar. spatçı bilimler kesin bilgiyi verse de ilkeler de ispat dısında bir yöntemle kesin olarak bilinirler. Bu yöntemi bize tümevarım ve nous yetisi saglar. Diyalektik ise ilk ilkelerin saglamlıgını sınamada ek bir yöntem olarak karsımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to elucidate the perceptive of principle and its types postulated by Aristotle on the basis founded by the philosophy of his predecessors, and the means by which the principles are attained, after briefly investigating the emergence and formation of the philosophical concept of principle (arkhe) through the perceptions thereof by the Pre-Socratics, Sophists and Plato. Classical Philosophy investigated the method of how scientific, certain knowledge can be achieved by the endeavors of Socrates and Plato against the criticisme of the Sophists. Aristotle introduced the theory of syllogism as the method of obtaining scientific knowledge by his works named Analytics. Apodeictic syllogism, which provides scientific knowledge, has three types of principles: axioms, definitions, hypothesis. The principles of syllogism, being also the problematics of First Philosophy, are investigated thereby too. In that case, principles such as the axiom of noncontradictionare principles not only of knowledge, but also of definite being that Aristotle calls actual being. Principles are immediate and they cannot be proven. However, they are used as first premises in apodeictic sciences. Though these sciences present certain knowledge, principles are known certainly by a method but apodeixis. This method is provided by induction and the faculty of nous. Dialectics is an additional method encountered in trying the firmity of principles.