Baba katılımının ebeveyn tutumu, bağlanma stili ve çift uyumu açısından incelenmesi
Analysis of father involvement in terms of parenting attitudes, attachment style and dyadic adjustment
- Tez No: 291638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ŞENDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı baba katılımını ebeveyn tutumları, bağlanma stilleri ve çift uyumu açısından incelemektir. Bu amaçla okul öncesi çocuğa sahip 303 babaya Baba Katılım Ölçeği, Ebeveyn Tutum Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri ve Çift Uyum Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre yüksek düzeyde demokratik ebeveyn tutumuna sahip babaların, tüm baba katılım puan ortalamaları daha yüksektir. Düşük düzeyde otoriter tutuma sahip olmak da ilgi ve yakınlık boyutundaki katılımı arttırmaktadır. Yüksek düzeyde aşırı koruyucu ebeveyn tutumuna sahip olmak, baba katılımı toplam puanlarında ve özellikle ilgi ve yakınlık boyutunda daha fazla katılım sağlamayı getirmektedir. Çift uyumunun bazı boyutlarının ebeveyn tutumları ve baba katılımı arasındaki bazı ilişkilerde biçimlendirici rolü olduğu görülmektedir. Yanı sıra bağlanma stilleri ve baba katılımı arasındaki bazı ilişkilerde de çift uyumunun bazı boyutlarının biçimlendirici rolünden bahsedilebilmektedir. Çalışmanın sonuçları daha önceki çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse father involvement in terms of parenting attitudes, attachment styles and dyadic adjustment. For this purpose, 303 fathers to have preschool age children have been implemented The Father Involvement Scale, The Parental Attitudes Scale, Experiences in Close Relationships Inventory and the Dyadic Adjustment Scale. Fathers with high levels of democratic parenting attitudes have higher average point of overall participation by the results of the study. Low levels of authoritarian attitudes increase the participation in the interest and proximity subscale. To have a high level of over-protective parenting attitude introduces more attendance in father involvement overall participation points and particularly in interest and proximity subscales. Some aspects of the dyadic adjustment are seen to have moderator role in some relationships between parenting attitudes and father involvement. On the other hand the moderator role of some aspects of dyadic adjustment can also be referred in some relationships between attachment styles and father involvement. The results of the study, compared with the results of previous studies.