Öğretmen adaylarının akademik erteleme eğilimi ile mükemmeliyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between teacher candidates' academic procrastination tendency and their level of perfectionism
- Tez No: 291637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. S. ARMAĞAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının Akademik Erteleme Eğilimi ile Mükemmeliyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Akademik Erteleme Eğilimi ile Mükemmeliyetçilik düzeyleri arasındaki ilişki çeşitli demografik özellikler ve başarı, hata yapma, değerli olma, meslek seçimi gibi olgulara olan yaklaşımlar açısından incelenmiştir.Araştırma, 2010-2011 eğitim öğretim yılı güz döneminde, İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 593 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere Balkıs (2006) tarafından uyarlanan Aitken Erteleme Eğilimi Ölçeği ile Özbay ve Mısırlı Taşdemir (2003) tarafından uyarlanan Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği uygulanmıştır. Öğrencilerin demografik özellikleri ile hata, başarı gibi olgulara ilişkin düşüncelerini tespit etmek üzere bu araştırma için hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda Akademik Erteleme Eğilimi ile Davranışlardan Şüphe ve Ailesel Eleştiri boyutları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Akademik Erteleme Eğilimi ile Mükemmeliyetçilik düzeyinin Düzen ve Kişisel Standartlar boyutları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmış, Aile Beklentileri ve Hatalara Aşırı İlgi boyutları ile anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.Elde edilen bulgular tartışılmış ve gelecek araştırmalara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between teacher candidates' Academic Procrastination Tendency and their level of Perfectionism. The relationship between Academic Procrastination Tendency and level of Perfectionism were examined in terms of various demographic characteristics and approaches to cases such as success, failure, being valued and career choice.The participants of this study were 593 students who were studying at Hasan Ali Yücel Faculty of Education of Istanbul University, during the fall semester of 2010-2011 academic year. The variables of this study was evaluated with Aitken Procrastination Tendency Inventory which adapted by Balkıs (2006) and Multidimensional Perfectionism Scale which adapted by Özbay and Mısırlı ? Taşdemir (2003). A Personal Information Survey was developed to determine the various demographic characteristics of the students, and their approaches to cases such as success, failure, being valued and career choice.According the results of the study, Academic Procrastination Tendency and Doubts About Actions, Parental Criticism sub-scales of Perfectionism are positively related. Negatively relationships are determined between Academic Procrastination Tendency and Organisation, Personal Standarts sub-scales of Perfectionism. There is no relationship between Academic Procrastination Tendency and Parental Expectations, Concern Over Mistakes sub-scales of Perfectionism. After discussing these conclusions, various suggestions are made for future studies.