Yabancılaşma sorunu ve Hegel
The problem of alienation
  1. Tez No: 291648
  2. Yazar: SİBEL KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İlişkili olduğu kavramlar yardımıyla yabancılaşmayı ele aldığım bu çalışmanın amacı yabancılaşmanın tam olarak ne olduğu ve kökeni üzerine ona ilişkin bir takım soruları temellendirerek yanıtlayacak biçimde ayrıntılı bir çözümleme yapmak ve kavramı ilk kez ele alıp belirginleştiren filozof olan Hegel'in felsefesinde yabancılaşmanın yeri ve anlamını onun eserlerinden yararlanarak ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada yabancılaşmanın Doğa'yı aşan her şeyi hatta Doğa'yı da ilgilendirecek biçimde ne kadar geniş bir alanla ilişkili olduğunu, özellikle Doğa'yı aşan her alanda kendini gösteren bir ilke olduğunu, kökenini Varlık'ta, Oluş'ta İnsan'da, onun etkinliklerinde bulduğunu ve İnsan'ın açığa çıkabilmesi için zorunlu olduğunu iddia ediyorum. Bunun yanı sıra yabancılaşmanın kimi zaman olumsuz anlamlarda ortaya çıkıyor olmasına karşın kökenine ilişkin zorunluluk nedeniyle genel anlamda olumlanması gerektiğini ve günümüze yaklaştıkça arttığını temellendirmeye çalışıyorum. Bütün bunları iddia ederken güçlü bir dayanak olarak yararlandığım Hegel Felsefesi'nin temelinin yabancılaşma olduğunu, yabancılaşmanın çıkarılması halinde Hegel Felsefesinin diğer unsurlarının açıklanamayacağını göstermek istiyorum.
Özet (Çeviri)
This work is an attempt to investigate ?alienation? with reference to the related concepts; to analyze the origin of ?alienation? by answering questions on alienation; and to figure out Hegel?s alienation with reference to his works. As a conclusion, I claim that alienation is a matter of an extensive field of consideration including the nature and everything beyond nature, and that as a principle alienation is present in especially every field beyond nature. I also claim that, as a necessity in the emergence of human, alienation originates from becoming, being, human and the acts of human. In addition, it is an attempt to lay the foundations for the fact that alienation needs to be taken in affirmative terms by necessity, even if sometimes it emerges in negative meanings and that alienation increased each day from past to present. While making all these claims, I try to show that the base of Hegelian philosophy is alienation and so it is not possible to explain the other elements in Hegelian philosophy if the alienation is omitted.