Jean Sibelius Op.47 Re minör Keman Konçertosunun yapısal analizi
Structural analysis of Jean Sibelius? Op. 47 Re Minor Violin Concerto
  1. Tez No: 291651
  2. Yazar: YILMAZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. CEYDA UZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, ünlü Fin besteci Jean Sibelius'un Op. 47 Re minör Keman Konçertosu, tarihsel ve yapısal açıdan incelenmiştir.Dört bölümden oluşan tezin ilk bölümünde Fin Müziği'nin özellikleri, tarihi ve başlıca bestecileri hakkında genel bilgiler verilmiş, ikinci bölümde Jean Sibelius'un kısa özgeçmişi, eserleri ve bir besteci olarak müziksel sezgileri ve bakış açısı araştırılmıştır. Üçüncü bölüm, ?konçerto? sözcüğünün anlamı, tarihsel süreci ve Jean Sibelius'un Op. 47 Re minör Keman Konçertosu'nun öyküsünü içermektedir. Konçertonun yapısal analizi ise, üç bölüm halinde örneklerle açıklanarak, tezin dördüncü bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Famous Finnish Composer Jean Sibelius? Op. 47 Re Minor Violin Concerto was analyzed structrullay and historically in this thesis.General information of characteristics, history and essential composers of Finnish Music was given in the first part of the four parted thesis. In the second part, a short curriculum vitae of Jean Sibelius?, his works and his perception as a composer were mentioned. Third part is consisted of meaning of ?concerto?, historical process of ?concerto? and history of Jean Sibelius? Op. 47 Re Minor Violin Concerto. The structural analysis of the concerto is explained as three parts in the fourth part of the thesis.