Gelişmekte olan ülkelerde meydana gelen döviz krizleri üzerine bir oyun teorisi modeli
A game theory model for currency crisis in the devoloping countries
  1. Tez No: 291652
  2. Yazar: FURKAN BÖRÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
1980 sonrası dönemin en önemli özelliklerinden biri olarak küreselleşme süreci öne çıkmaktadır. Küreselleşme süreci insanların bilgiye daha rahat ulaşımını sağlamıştır. Küreselleşme insanların olmasa bile paranın ve malların önündeki hareket engellerini kaldırmıştır. Bu durum yarattığı olumlu etkinin yanında olumsuz sonuçlarda doğurmuştur. Bu olumsuz sonuçların en önemlilerinden biri finansal krizlerdir.Bu çalışma finansal krizlerin bir türü olan döviz krizleri üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmada spekülatörlerin ve merkez bankasının kriz sırasında aldığı karalar oyun teorisi yardımıyla analiz edilmeye çalışılmıştır. Modelin sonuçları ile 1994 krizinde spekülatörlerin ve merkez bankasının aldığı kararlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important feature of after 1980?s is globalization. As a result of globalization humankind can reach information easily. Although people in the world cannot change places easily, money and all kinds of goods change places easily. Globalization causes many good effect, but causes bad results too. One of the important bad results of globalization is financaial crisesIn this paper has focused on the currency crises which is kind of financial crisis. In this paper we analyse decisions that speculator and the central bank choose at the time of currency crises, by the help of the game theory. Result of the game theory model are compred with decisions which has chosen by central bank and speculator at 1994 currency crisis