İskandinav bestecilerinin 21. yy. piyano müziğindeki yeri
The position of Scandinavian composers in 21st century piano music
- Tez No: 802313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN ARABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Klasik Batı Müziği'nin gelişimi yüzyıllara dayanmıştır. Çoğunlukla Avrupa'da gelişen müzik akımları, ilerleyen yüzyıllarla birlikte müziğin gelişimine katkı sunan pek çok yenilik ve değişim yaşamıştır. Bu yenilikler bestecilik ve icra alanlarında yeni yolların açılmasını sağlamıştır. Özellikle 20. yy. ve 21. yy. da teknolojinin hızlı bir gelişim göstermesi, müzikte tonalitenin ve diğer geleneksel öğelerin terk edilmeye başlanmasının ardından, yeni tınıların arayışını ön plana çıkartmıştır. 20. yy. ın sonuna geldiğimizde elektoakustik müzik alanında yapılan çalışmalar göze çarpmıştır. İskandinav Müziği denilince akla ilk gelen besteci ve müzisyenler arasında Edward Grieg, Carl Nielsen ve Jean Sibelius yer almıştır. 2. Dünya Savaşı, İskandinav Müziği'nin gelişimi için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu dönüm noktası İskandinav Müziği'nin kendi coğrafyaları dışında başta Avrupa olmak üzere birçok coğrafyaya yayılmasını sağlamıştır. Bu çalışma, 1843 – günümüz arasında yaşamış ve yaşıyor olan İskandinav bestecilerinin 21. yy. piyano müziği ve piyano repertuvarı için önemli gelişim basamakları oluşturan bestelerinin yaratım süreçlerinin tarihsel, müzikal ve icra bakımından incelenmesinden oluşmuştur. Günümüz piyanistlerin Avrupa'da gelişen müzik akımları ve üç büyük ekol (Alman – Fransız – Rus) dışında İskandinav müzik kültürünün ve İskandinav bestecilerin eserlerinin örnek yazılı bir kaynak oluşturmasıyla birlikte, icra bakımından da piyano öğrencilerinin ve ülkemizdeki piyanistlerin repertuvarları için kullanacakları bir kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of Western Classical Music dates back to centuries. Music movements, mostly developed in Europe, have experienced many innovations and changes that contribute to the development of music over the centuries. These innovations paved the way for new paths in composition and performance. Especially in the 20th century, the rapid development of technology; After the abandonment of tonality and other traditional elements in music, the search for new timbres came to the fore. When we come to the end of the 20th century, studies in the field of electroacoustic music stand out. Edward Grieg, Carl Nielsen and Jean Sibelius are among the composers and musicians that come to mind when it comes to Scandinavian Music. World War II was an important turning point for the development of Scandinavian Music. This turning point enabled Scandinavian Music to spread to many geographies, especially Europe, apart from their own geographies. This study consists of examining the formation/creation processes of the compositions of the Scandinavian composers, who lived and lived between 1843 and today, in terms of historical, musical and performance, which constitute important development steps for 21st century piano music and piano repertoire. It is aimed to be a source for the repertoire of piano students and pianists in our country in terms of performance, together with the creation of an exemplary written source of the works of Scandinavian music culture and Scandinavian composers, apart from the music movements developing in Europe and the three major schools (German – French – Russian).