Türkiye'de sosyal politika biliminin gelişimi ve Sabahattin Zaim örneği
The development of social policy as a science in Turkey and Sabahattin Zaim case
- Tez No: 291658
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bir bilim olarak sosyal politikanın serüvenini incelediğimiz bu çalışmamızda, sosyal politika çerçevesinde, bilim ve bilgi anlayışı üzerinden, bilginin kaynağının önemine dikkat çekmeye çalıştık. Bununla da çözüm önerilerinin bu paradigmalar çerçevesindeki oluşumunun nasıl farklılaşabileceğini, yine somut örnekler üzerinden ve kıyaslamalardan hareketle göstermeyi amaçladık. Bilim adamı kavramının seküler dünyadaki dönüşümüne ve hegemonik, kuşatıcı, tek tipleştirici bilgi anlayışının özellikle Türkiye gibi küresel sistem açısından alternatif olabilecek bir gücü nasıl pasifize edebileceğine vurgu yaptık.Burada amacımız bir bilimin tarihsel sürecini aktarırken, bu süreci anlamamızda nelere dikkat etmemiz gerektiği hususunda bir fikir verebilmekti. Çünkü kanaatimizce, her yenilik kendi kültürel bağlamı ve felsefi arka planı içerisindeki dinamiklerden çıkılarak oluşturulur. Ve bu yeni durumun değerlendirmesi ise ancak başka bir paradigma ile kıyas yaparak anlaşılabilir. İşte tam da bu noktada, sosyal politikanın temelleri, bağlamı ve serüvenini anlamakta önemli olabileceğini düşündüğümüz kıyasın öncüsü olarak Sabahattin Zaim'i kendimiz için bir örnek olarak seçtik. Ve Sabahattin Zaim'in Türkiye'deki sosyal politika yaklaşımının alternatifliğine dikkat çektik.
Özet (Çeviri)
In this study in which we have searched the social politics as a science, we have drawn attention to the source of knowledge through science and knowledge concepts in the frame of social policy. We have aimed to show how the solution proposals differentiate the formation around these paradigms by using and comparing concrete samples. We have emphasized not only the transformation of the concept of scientist in the secular world but also how the mono-typing knowledge conception makes a power like Turkey, an alternative from the point of the global system, passive.Our aim was to be able to give an idea regarding what we should notice in our understanding the process of a science while transferring it because every innovation is formed by coming out of the dynamics within its own philosophic background and cultural context. Evaluating this new position can be only understood by comparing it with another paradigm. At exactly this point, we have chosen Sabahattin Zaim as a model for us as the pioneer of the comparison which we think is important for understanding the foundations of social policy, its context and adventure. In addition, we have drawn attention to the alternative of Sabahattin Zaim?s approach of social policy in Turkey.