Abdulmecid Tebrîzî Divanı (metin-inceleme)
Abdulmecid Tebrîzî's Poetry (text and critic)
  1. Tez No: 291659
  2. Yazar: NİHAT DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇİÇEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu tezde 14. yüzyıl Fars Edebiyatı şairlerinden olan Abdulmecid Tebrizî'nin Divanı incelenmiştir. Tebriz'de doğan Abdulmecid Tebrizî'nin divanı terkib-i bend, kaside, kıt'a, gazel, mesnevi ve rubailerden oluşmaktadır. Celayir sultanı Uveys'i metheden kasideler içeren divanın tenkidli metni hazırlanırken Türkiye, İran ve Avrupa kütüphanelerinde bulunan on bir yazma eserden faydalanılmıştır.Çalışma Celayir Devleti'yle ilgili bir giriş ile Abdulmecid Tebrizî'nin hayatı, divanın tahlili ve tenkidli metinden meydana gelen üç bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Poetry (Divan) of Abdulmecid Tebrizî who was one of the poets of 14.Century Persian Literature was surveyed at this thesis. Abdulmecit Tebrizî who was born at Tebriz has a Poetry (Divan) consist of ?terkib- i bend ?, ?qasida?, ?ghazel?, ?mathnawi, and ? rubai?. While preparing the critical text of ?divan? which contain qasidas flattering Sultan Uveys of Celayir, eleven manuscripts from Turkey, Iran and the European libraries were scrutinized.The study consists of an introduction on the State of Celayir and three sections; Abdulmecid Tebrizî?s life , analytic and critical text of Divan.