Abdulmecid-i Sivasi hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri
The Life of Abdulmecid-i Sivasi and his books and sufistic opinion
  1. Tez No: 63445
  2. Yazar: CENGİZ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN TÜRER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
IX ÖZET DOKTORA TEZİ ABDULMECÎD-İ SÎVÂSÎ, HAYATI, ESERLERİ VE TASAVVUFÎ GÖRÜŞLERİ Cengiz GÜNDO?DU Danışman: Prof. Dr. Osman TÜRER 1997-Sayfa: 339 Jüri: Prof. Dr. Osman TÜRER Abdulmecîd-i Sîvâsî (ö. 1049/1639) Halvetiyye tarikatının Şemsiyye koluna mensup bir şeyhtir. Sultan III. Mehmed'in daveti üzerine İstanbul'a yerleşmiş ve vefatına kadar irşad faaliyetini orada sürdürmüştür. İstanbul'da yapmış olduğu va'zlan ve bilhassa sûfîlere ve tekkelere karşı düşmanlıklarıyla tanınan Kadı-zâde ve taraftarlarına karşı mücadelesi sayesinde büyük bir şöhrete ulaşmıştır. Aynı zamanda ehl-i sünnet itikadına muhalif bazı tasavvufî düşüncelere sahip olan sûfî gruplara karşı da mücadele etmiştir. Sîvâsî, Dîvân sahibi bir şair olup, şiirlerinde Şeyhî mahlasını kullanmıştır. Bu çalışmada, Halvetiyyenin alt kollarından biri olan Sîvâsiyye'nin yayılmasında önemli bir rol oynamış olan Sîvâsî'nin hayatı, eserleri, irşad faaliyetleri, tasavvufî düşünceleri ve etkileri araştırılmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DOKTORA THESIS THE LIFE OF ABDULMECID-I SIVASI AND HIS BOOKS AND SUFISTIC OPINIONS Cengiz GÜNDO?DU Supervisor: Prof Dr. Osman TURER 1997 -PAGE: 339 Jury: Prof Dr. Osman TÜRER Abdulmecîd-i Sîvâsî ( d.: 1049/1639) was a master of the Halvetiyye Order. He was bound to the Şemsiyye branch of Halvetiyye. He had settled down Istanbul on intitation of Sultan Mehmed the third and gone on spiritual guioance there till the death. He had a grand reputation thanks to his preaches that he made in Istanbul and especially thanks to his struggles against the Kadizades and their suppertors that were enemies of sufis and dervish convents. At the same time, he was a poet of the Dîvân and used the word“Şeyhî”as his special poetic name. He had sent a lot of khalifas to several places of Anatolia. Abdulmecîd-i Sîvâsî had an important role on being spread out of the Sivasiyye branch of the Halvetiyye Order. In this thesis, I triend to research his life, books, spiritual guidanes, sufistic opinions and effects.