Rus muhasebe sistemi ile Türk muhasebe sisteminin karşılaştırılması, bir vak'a etüdü
A comparison between Russian and Turkish accounting systems, a case study
  1. Tez No: 291669
  2. Yazar: NESİME OSMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Günümüzde iş hayatında en önemli değer ?bilgi?, özellikle ?finansal bilgi?dir. Finansal bilgi üretiminin vasıtası olan finansal raporlama standartları da artan bir önemle gündemdeki yerini korumaktadır. Yatırım kararında ihtiyaç duyulan bilgiyi tam, doğru ve zamanında sağlayabilecek ve güvenli bir yatırım ortamını tesis edebilecek kalitede muhasebe standartlarının varlığı uluslararası sermaye hareketlerinden pay alabilmenin en önemli ön koşulları arasındadır.Ekonomik büyüme ve başarıda muhasebenin önemli rolü bulunmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelere yatırım finansmanı sağlayan kurumlar, etkin sermaye piyasalarının gelişmesi için o ülkelerdeki muhasebe uygulamalarının doğru ve güvenilir olmasını istemektedirler. Belirtilen bu durum gelişmiş ülkelerin mevcut durumlarını devam ettirmeleri ve gelişmelerini sürdürebilmeleri için de geçerlidir.Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Rusya muhasebe standartları ve uygulamaları açısından oluşan farklılıkları ortaya koymaktır. Rus muhasebe sisteminin gelişimi ve güncel durumu anlatılmış olup iki ülke muhasebe sistemleri karşılaştırılmıştır. Uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirketler grubunun Rusya'daki işletmesinin finansal tablolarının, Türkiye Muhasebe Standartlarına uyumlu olarak düzenlenmesi sonucu ortaya çıkan farklılıklar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
the most important value in today?s business life is ?information? and especially ?financial information?. Financial reporting standards, which are used as a tool for generating financial information, have became an important issue in the agenda. Adoption of accounting standards capable of providing accurate, complete and timely information used in investment decisions and capable of facilitating an investment environment is one of the main prerequisities for getting share from international capital movements.Accounting plays an important role in economic growth and success. Especially the institutions providing investment funds to the developing countries demand that accounting practices in that countries be accurate and reliable in order to develop effective capital markets. This situation is valid for developed countries so that they sustain their current position and continue with their development.The purpose of this study is to demonstrate the differences between the accounting system and applications of Turkey and Russia. The development and current situation of the Russian Accounting System are explained, the accounting standards of the two countries are compared, and the differences arising from switching the financial statements of a subsidiary operating in Russia of an international company of Turkish origin from Russian Standards to Turkish Standards are explained.