Yerel yönetimlerin hizmet ve yatırım planlamasında etkinliği ve görevlerinde değişmeler
Changes in activity and duties of local government services and investment planning
  1. Tez No: 291668
  2. Yazar: MEHMET KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yerel yönetimler halkın müşterek ve mahalli hizmetlerini görmekle sorumlu kılınmıştır; yerleşim, çevre, sağlık, eğitim ve altyapı sorunlarına çözüm getirmek için çalışırlar. Yerel ihtiyaçların belirlenmesi ve karşılanmasında yerel yönetimlerin daha etkin olacağı, hizmetlerin kaynak israfına yol açmadan, istenen vasıf ve büyüklükte karşılanabileceği, hizmeti alanla hizmeti veren arasında denetim ilişkisinin daha kolay kurulacağı bunun da verimlilik ve etkinliği artıracağı kabul edilmektedir.Merkeziyetçiliğin azaltılması ve yerinden yönetimin geliştirilmesini önemseyen anlayışın giderek yaygınlaşmasıyla yerel yönetimlerin geliştirilmesi ve etkinliklerinin arttırılması konusu da önem kazanmaktadır.Bu çalışmada yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin zaruret olduğu ön kabulüyle ve mevcut durum itibariyle yerel yönetimlerin yerel hizmet ve yatırımların gerçekleştirilmesindeki kabiliyetleri üzerinde durularak planlama konusuna özellikle vurgu yapılmaktadır.Genel yönetim ile yerel yönetimler arasında görev bölüşümü, yatırım ve hizmetlerin genel yönetim ve yerel yönetimler düzeyinde planlanması ve bu bağlamda yerel yönetimlerin üstlendikleri görevler çalışma kapsamında bulunmaktadır.Yerel yönetimlerin gelirleri ile görevleri arasındaki ilişkinin incelenmesi, yatırım ve hizmetlerin gerçekleştirilmesindeki kaabiliyetlerinin değerlendirilmesi bu çalışmada ulaşılmak istenen sonuçlardandır.Yerel yönetimler konusunun çok geniş olması sebebiyle bu çalışma, fonksiyonları ve mevzuatlarında önemli değişiklikler gözlemlenen yerinden yönetim kuruluşları olarak il özel idareleri ve belediyelerle sınırlandırlmıştır.
Özet (Çeviri)
Local administrations are responsible for providing common and local services to people. They try to find solutions to the problems such as habitation, environment, health, education and infrastructure. In deciding local needs and providing solution to them, it has been accepted that local administrations should be more effective without using resources excessively, so that local administrations will provide the demanded services and then set up a balanced relationship between those who produce and those who demand. Eventually productivity and effectiveness are assumed to increase.The idea which decreases the importance of centralization but demands to improve the power of local administrations gives importance to the development of the local administrations, along with their increasing effectiveness.This study focuses on the idea of the strengthening of local administrations. In doing so, the study will first examine the effectiveness of existing local administrations in providing services and investment. Then the study will pay attention particularly to the subject of planning of local administrationsMoreover, this study also investigates the responsibilities of local administrations in terms of sharing responsibility between central authority and local administrations as well as of planning services and investment.One of the conclusions which this study wishes to achieve is the investigation of income and responsibilities of local administrations together with the effectiveness in realizing investment and services.Due to the fact that the subject of local administrations is too wide to decide, this study will confine itself to the Municipalities and Special Provincial Administrations which generally perform investment and services.