Endüstriyel hidrolikte kullanılan değişken deplasmanlı ve sabit deplasmanlı pompaların enerji tasarrufu bakımından karşılaştırılması ve sanayideki uygulamaları
  1. Tez No: 29168
  2. Yazar: AHMET OSMAN BOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Hidrolik sistem pompaları.tahrik biriminden aldığı mekanik enerjiyi hidrolik enerjiye dönüştüren hidrostatik ünitelerdir. Hidrolik pompalar sabit deplasmanlı ve değişken deplasmanlı olarak ikiye ayrılırlar.Sabit deplasmanlı pompalar daimi olarak sabit debi ile sistemi beslerler, değişken deplasmanlı pompalar ise sisteme o anda gerekli olan debiyi basarlar. Bu tezin konusu değişken deplasmanlı pompa tekniği, değişken deplasmanlı pompaların sabit deplasmanlılara göre avantajları, değişik regülasyon tipleri ve bu tip pompaların değişik endüstri kollarındaki uygulamaları oluşturmaktadır. SUMMARY Hydraulic system pumps are the hydrostatic units which are inverted mechanic energy to hydraulic energy. Hydraulic pumps can be classified into two groups; fixed displacement and variable displacement pumps. Fixed pumps always boost the systems with constant flow and variable pumps boost the system with the sufficent flow which the system need at that time. The subject of the thesis is; variable pumps technology, variable pumps advantages different kinds of regulation types and application areas of variable pumps in the different branches of industrie.
Özet (Çeviri)