Environment generation tool for enabling aspect verification
İlgi doğrulamasına olanak sağlayan ortam türetici araç
  1. Tez No: 291682
  2. Yazar: ŞENOL LOKMAN ALDANMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSU BETİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İlgiler, ilgi yönelimli programlamada yazılım davranışını etkilemek için geliştirilen birimlerdir. Bir ilgiyi herhangi bir yazılımda güvenli olarak kullanabilmek için ilk önce o ilgi doğrulanmalıdır. Bir ilginin doğrulanması için asıl yazılımın taklit sınıfları hazırlanmalıdır. Bu taklit sınıflar ilgilinin örülü olduğu ilgi ortamının bir modelidir. Biz bu çalışmada, ilgi yönelimli programlama geliştiricilerini destekleyecek yeterli miktarda araç olmadığını göz önünde bulundurarak, ilginin doğrulanmasına ve birim testine olanak sağlayan bir araç geliştirdik. Geliştirilen araç ilginin genel ortamını üreterek doğrulamaya olanak sağlar. Bu araçla kullanıcılar, örülü olduğu yazılımdan yalıtılmış olan ilgilerin doğrulanmasına odaklanmaları konusunda temin edilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Aspects are units of aspect oriented programming developed for influencing the software behavior. In order to use an aspect confidently in any software, first it should be verified. For verification of an aspect, the mock classes for the original software should be prepared. These mock classes are a model of the aspect environment which the aspect is woven. In this study, considering that there are not enough tools for supporting the aspect oriented programming developers, we have developed a tool for enabling aspect verification and unit testing. The tool enables verification by generating the general environment of the aspect. By this tool the users are ensured to focus on the verification of aspects isolated from woven software.