Unification of it process models into a simple framework supplemented by Turkish web based application
Türkçe web tabanlı uygulama desteği ile birlikte BT süreç modellerinin daha basit bir çerçeve halinde birleştirilmesi
- Tez No: 291686
- Danışmanlar: DR. ALİ ARİFOĞLU, DR. ELİF YİLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Özel ve kamu kurumları olmak üzere bütün organizasyonlarda kendilerini tanıtabilme, rakipleriyle yarışabilme, üstlendiği görevi daha iyi şekilde yürütebilme gibi açılardan bilişim teknolojisinin kullanılmasını zorunlu hale gelmektedir. Bir organizasyon bilişim teknolojisinin kullanımının istenildiği şekilde sonuç vermesi için iyi yönetilmesi gerekmektedir. Şu ana kadar, BT'yi iyi yönetebilmek için çeşitli çerçeveler oluşturulmuştur. Bu çerçeveler için en iyi örnekler BT yönetimini içerisinde ele alınabilecek bütün süreçleri içeren ve dünyada kullanımı yaygınlaşmakta olan COBIT ve ITIL çerçeveleridir. COBIT ve ITIL birbirlerine rakip olmak yerine daha çok birbirlerini tamamlayan çerçeveler olmuşlardır. Bu nedenle, organizasyonlar bu süreçlerden biriniseçmek yerine her ikisini birden kurumlarına uygulama mecburiyeti içindedirler.Bütün bunların yanında, bilgi güvenliği yönetimi sürecine odaklanan ISO/IEC 27001: 2005 Bilgi güvenliği Standardı da güvenlik açısından oldukça ün kazanmış ve başarılı bir standarttır.Bu tez, birbirlerini tamamlayan süreç temelli bu çerçeve ve standartların daha basit ve anlaşılır bir şekilde süreçlerinin birleştirilerek organizasyonların tek bir uygulama ile bu üç temel çerçeve/standardın gereksinimlerini karşılamasını sağlar. Bundan dolayı, organizasyonlarda farklı kişilerin aynı işlemi ikinci kez yapmasını engellenerek, yapılan işlerde azalma sağlanır ve oluşabilecek tutarsızlıklar engellenir. Buna ek olarak, CMMI olgunluk seviyesi ikinin gereksinimlerini karşılayarak kurumların daha üst olgunluk seviyelerini uygulamak için motive eder. Ayrıca, bu çalışma kurumların ISO 27001 yönetim yapısının da uygulanmasına olanak sağladığı için ISO 27001 teknik kısımlarını karşılayabilmek için bir temel oluşturur. Bütün bunların yanında, tez kapsamında oluşturulan süreçler ile ITIL ve COBIT çerçevelerinin gereksinimleri arasında eşleştirme sağlanarak, süreçler uygulanırken COBIT ve ITIL de eş zamanlı olarak takip edilebilir. Son olarak, web tabanlı bir uygulama ile, BT süreçlerini içeren temel bir Türkçe bilgi bankası ve her organizasyon için kendi süreçlerini dijital ortamda yönetebilme, izleme ve kolayca ulaşma imkanı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Information technology usage has become compulsory for all organizations whether government or private organizations to achieve visibility, compete rivals and execute their missions better. To get desired result from usage of information technology, IT of organization has to be managed well. Up till now, various frameworks are developed to manage it well. Best examples for this kind of frameworks are COBIT and ITIL, containing all processes which can be handled in IT management and becoming widespread through the world. COBIT and ITIL are complementary frameworks ratherthan competitors. Due to this reason, organizations must implement both of them instead of choosing one of them. In addition to these, ISO/IEC 27001:2005 which focuses on information security management process is a quite famous IT standard in terms of security.This thesis provides organizations to meet requirements of these frameworks/standards which are process based frameworks and standards complementary to each other, with a unique implementation by taking unification of processes in a more simple and understandable way. Consequently, it provides reduction in the duplicate work and prevents inconsistencies that may occur. In addition, including CMMI level two requirements motivate the organization to implement higher maturity level of CMMI. Moreover, this study provides organizations to implement ISO 27001 management structure which establish a foundation for extension to technical structure of it. Besides these, this study provides an alignment of frameworks model and COBIT and ITIL which helps organization to trace ITIL and COBIT simultaneously. Lastly by providing a web based application, there exists foundation for knowledge bank of IT processes in Turkish and profile pages for each organization to manage, trace and reach their own IT processes in a digital environment.