Comparison of the effects of nano and conventional crease recovery treatment process parameters
Nano ve konvensiyonel buruşmazlık bitim işleminde işlem parametrelerinin etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 291703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tekstil bitim işlemleri gün geçtikçe ilerleyen teknoloji ile birlikte daha fazla kullanım alanına sahip olmuştur. Ürünlere verilmek istenen efektler bitim işlemlerinin gelişmesi ile kolaylıkla uygulanmakta ve bunun için diğer sektörlerde olduğu gibi tekstil sektöründe de nano teknoloji önem kazanmaktadır.Nano teknoloji sadece lif yapımında değil aynı zamanda bitim işlemlerinde de kullanılmakta ve son zamanlarda küçük boyutta (nano boyutta) kimyasallar üretilmekte ve ticari olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmanın amacı; iki farklı boyuttaki reçine ile buruşmazlık apresini 100% pamuklu dokuma numune kumaşlara fulard ve yeni geliştirilen köpük yöntemiyle uygulamak ve bu numune kumaşlara mekanik testler uygulayarak; aşınma dayanımını, buruşma geri dönüşüm açısını, kopma mukavemetini, yırtılma mukavemetini ve spektrofotometre yardımıyla renk değişimini gözlemlemektir. Sonuçların yorumlanıp iki farklı boyuttaki reçineler arasında kıyas yapmak ve bu sonuçlara göre çok eksenli grafikler MATLAB programıyla çizilip, oluşan alanlar hesaplanıp bu hesaplamalara göre en iyi reçeteyi seçmek hedeflenmiştir ve en iyi reçete belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
To maintain fabric quality and comfort is coming into prominence every single day. It?s possible to give fabrics some features by after-treatment processes. Due to these circumstances, textile finishing processes gain importance, especially easy care property can be desired by consumers. Growing technology causes innovations in textile finishing as well.Nanotechnology can take part in textile industry both production of fibers and textile finishing chemicals. By improving nanotechnology in textile finishing, chemicals with different particle sizes are produced and used for commercial reasons.In this study, chemicals with different particle size were applied via pad and newly developed foam application methods to 100% woven cotton fabric samples to make them crease resistant. After applications, drying and curing operations, some mechanical tests; abrasion resistance, crease recovery angle, tensile strength, tear strength and color difference by spectrophotometer were handled. By evaluating results of these mentioned tests, multi-axial graphics were drawn by MATLAB and the areas were calculated. These calculated areas lead us to find the best recipe.