Bulanık sonlu üreteçli modüller
Fuzzy finetely generated modules
  1. Tez No: 291702
  2. Yazar: ŞERİF ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde klasik cebirdeki modül kavramı bulanık cebir çercevesinde incelenmeye çalışılmıştır.Öncelikle bulanık ile ilgili temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Daha sonra bulanık modülün tanımı verilerek bulanık modül ile klasik cebirdeki modül arasındaki bağlantı gösterilmiştir. Örneklerle beraber bir bulanık modül yapısının nasıl oluşması gerektiği ifade edilmiştir.Son bölümde ise bulanık sonlu üreteçli modüllerden ve noetherian modül yapısından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the concept of module of classical algebra is analyzed within the context of the fuzzy algebra.Initially, the basic properties and theorems are given about the subject. Then fuzzy module is gave and the relation between the fuzzy module and the module in classical algebra is demonstrated. It has been noted that how a fuzzy module structure should be formed with examples.Finally in this thesis has been discussed fuzzy finitely generated modules and noetherian modules