Bilgisayar destekli tasarım ile otomobil dış dizaynı
  1. Tez No: 29174
  2. Yazar: OGÜN ELİKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Araç tasarımı, özel türde bir endüstriyel tasarım olarak ele alınmaktadır. Otomobil tasarımı için; klasik ve bilgisayar destekli olmak üzere iki adet metod vardır. Bu tezde, bilgisayar destekli teknikler ile otomo bil dış tasarımı anlatılmış ve bilgisayar vasıtası ile oto mobil tasarımında önemli boyutların belirlenmesi için bir yaklaşım gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde, araç tasarımının tarihi, otomobil dış tasarımını etkileyen faktörler ve tasarımcının sorumluluk alanlarından söz edilmiştir. Diğer bölümde, bilgisayar destekli otomobil dış ta sarımı açıklanmıştır. Çizim, model yapımı ve analiz aşama ları ile farklı otomotiv şirketlerinin bu konulardaki ça lışmaları sunulmuştur. Otomobil tasarımında etkili olan bazı önemli ana boyutlar ile bu boyutlar arasındaki iliş kiler anlatılarak, otomobil tasarımı için bir yaklaşım mey dana getirilmiştir. Sonuç olarak, bu yaklaşımın kullanımı ile, BMW stil tabanına dayanan küçük sınıf bir otomobil oluşturulmuş ve tasarım zamanı ile maliyetin düşürülmesi yönünde, tasarım mühendisi ile stilistin birlikte çalışmaları sağlanmıştır. İstanbul 1993 Ogün ELÎKARA Makina Mühendisi
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is assumed that vehicle design is a special in dustrial design. These are two methods for automobile de sign; classical and computer-aided design. In this thesis, exterior design of automobile by- computer-aided techniques has been explained and an appro ach to determine important dimensions in automobile design by computer has been realized. In the first part of this study, history of vehicle design, factors effecting exterior design of automobile, and responsibility of designer have been mentioned. In the other part, computer-aided exterior automobile design has been explained. Stages of drawing, modelling and analysis and workings of different automotive companies about these subjects have been presented. Some important main dimensions effecting automobile design and the rela tion between these dimensions have been explained and an approach for automobile design has been constituted. As a result, by using this approach a small class car based, on BMW style have been given and working together with design engineer and stylist to reduce time of design and cost has been provided. Istanbul 1993 Ogün ELİKARA Mechanical Engineer