Taşkömürü flotasyonunda seçimliliği etkileyen bazı faktörlerin etkilerinin incelenmesi
Investigation of some parameters influencing selectivity in hard coal flotation
  1. Tez No: 291752
  2. Yazar: ELİF AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Taşkömürü Kurumu Zonguldak Karadon Müessesesi'nden getirilen toz taşkömürünün flotasyon ile zenginleştirilmesinde etkili olan çeşitli parametreler incelenmiştir. İki farklı köpürtücü reaktif kullanılarak, orijinal ve öğütülmüş numuneler ile deneyler yapılmıştır. Tane boyutu, karıştırma hızı, pülp yoğunluğu, toplayıcı ve köpürtücü miktarının etkileri irdelenmiştir. Köpürtücü olarak Aero 65 ve Aero 88, toplayıcı olarak da gazyağı kullanılmıştır.Yapılan deneyler sonucunda flotasyonda gerek verimi, gerek seçimliliği etkileyen en önemli faktörün tane boyutu olduğu görülmüştür. Genel olarak tane boyutu inceldikçe ürün külü önemli ölçüde yükselmiş, buna karşılık yanabilir verimlerin büyük ölçüde artmadığı görülmüştür. Ayrıca üst boyutun 1 mm gibi bir değere kadar çıktığı anlaşılmıştır. Flotasyonu etkileyen diğer faktörler ise, karıştırma hızı, gazyağı ton miktarı, köpürtücü türü ve miktarı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bituminious-coal which was taken from Turkish Institute of Hardcoal-Karadon Region was used and some parameters that effects coal flotation were investigated. Two different frothers were used and the experiments were made with original and ground samples. The effects of particle size, impeller speed, pulp density, frother and collector were investigated. Aero 65 and Aero 88 were used as frother and kerosene was used as collector.The experiments indicated that, the most important factor influencing both recovery and selectivity was particle size. Generally, as the size decreased ash of clean coal increases considerably while the combustible recovery didn?t increased too much. In addition, top size in some cases reaches up to 1 mm other parameters that affect the separation were found as impeller speed, kerosene amount and the type and concentration of frother.