Doğal gazın motorlara uygulanması
  1. Tez No: 29181
  2. Yazar: KENAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Petrol kökenli yakıtların dünyadaki rezervlerinin azalması ve petrol ihraç eden ülkelerin petrol satışlarını sınırlandırmasından sonra petrol dışında alternatif yakıt arayışları hızlanmıştır. Özel likle 1970 'li yıllarda petrol krizinden sonra bu çalışmalara ağır lık verilmiştir. Son yıllarda bulunan doğal gaz yatakları enerji açığına çözüm getirmek amacı ile doğal gazın alternatif motor yakıtı olarak düşü nülmesine neden olmuştur. Doğal gazın egzost gazları emisyonunun te miz olması hava kirliliği preblemine çözüm getirmesi açısından bu gazı daha avantajlı duruma getirmiştir. Hava kirliliğinin en önemli sebeplerinden biri araçlardır. Bu çalışmada doğal gazın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanında doğal gaz ile çalışan araçlarda bugüne kadar yapılan çalış malar ve gelişmeler sunulmuştur. Mevcut bir dizel motorun doğal gaz motoruna dönüşümü detaylı olarak incelenmiş ve tatmin edici sonuç lar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The research studies to find a new type of fuel as an alternative to the fuels having roat form of petroleum have been increasing rapidly due to becoming scarse of petroleum an the political limita tions by the exporting countries. Particulary, they have been accelera ted after the crisis in 1970' s. The abundance of natural gas sources found to solue the energy problem for last years caused to become an alternative fuel to the petroleum fuels, especially to the engine fuels. Another advantage of the natural gas is being the cleaning of exhaust gas emissions when it burned. In this study, after the physical and chemical properties of natural gas were studied in detail the investigations and the developments about the vehicle running on the natural gas were pesented. Then, how to transform an available diesel engine to an engine running on the natural gas were given in general.