Doğal gaz tesislerinde özel problemler ve çözümleri
- Tez No: 29180
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Günümüzde doğal gaza, özellikle büyük kentlerde ana sorun olan çevre kirliliği problemini çözecek bir çare olarak ba kılmaktadır. Başlıca enerji kaynaklarından petrol, gittikçe pahalılaş makta, kömür rezervleri bir yandan tükenmekte, ayrıca yol- açtığı çevre kirliliğiyle birçok zararı görülmektedir. Ha vagazı ise kömüre bağımlılığı dolayısıyla verimli olamamak tadır. Üstelik denizden ve karadan nakil olanaklarına bağımlı o- lan petrol ye kömür ikmali, kötü hava koşullarında kesinti ye uğrayabilmektedir. Doğal gaz, tamamen toprak altına döşeli boru hatları ile evlerimize pompalandığı için, iklim şartları ne olursa ol sun kesintisiz olarak gelecek, üstelik kömür yada fuel oil gibi depolanma zorunluluğu olmayacaktır. Bu özellikleriyle doğal gaz giderek yaygınlaşan toplu ko nut ve sanayii siteleri için ideal bir enerji kaynağı ola caktır. Bu yüzden doğal gazın önemine binaen ve özellikle Türki ye'de yeni bir araştırma konusu olduğu için bu tezi hazır lamamda doğal gaz, çekici bir konu olmuştur. Bu tez, doğal gaz tesisatlarının konutlara döşenmesi ile ilgili olup, aynı zamanda çıkabilecek sorunlar ve problem ler hakkındaki çözümleri içermektedir. Bu tezi hazırlamam için bana yardımlarını esirgemeyen sa yın hocam Prof. Ümit Doğay Arınç'a teşekkürlerimi bir borç bilirim. '' Engin Türk
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, the natural gas is thought is an important so lution for the problem of big cities* feeding of energy. The oil that takes part in principal energy sources, is getting more and more expensive, and the sources of coal are exhausting, also for causing the pollution of the envi ronment it is very harmful. In addition, air gas will not be productive because it depends on the coal. Furthermore, the feeding of the coal and oil which depends on the possibilities of the sea and land transportation, may he failed in the bed air conditions. The natural gas is pumped to the our homes with pipe li nes which are completely installed to the underground, so that it isn't effected by the climate conditions and trans ports to the houses as uninterrupted and, it doesn't need to be stored unlike the coal and fuel-oil. With these properties the natural gas will he an ideal source of energy for the housing scheme and the industrial cities which are gradually spreading. Because the natural gas is very important and a new theme in Turkey, it has become an attractive exploration subject for me. This thesis is interested in installing the gas installa tions to the houses, at the same time it contains the solu tions about the problems which may be occured. I would like to thank Mr. Prof. Omit Dogay Arınç who hel ped me for preparing this thesis. Engin Türk