Çamaşır makinesinde çamaşır yükünün kestirimi üzerine bir çalışma
A study on estimation of weight of laundry in washing machine
  1. Tez No: 291832
  2. Yazar: REYHAN TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çamaşır makinesinde yıkama prosesi başlamadan önce, makinenin içinde ne kadarçamaşır olduğunun bilinmesi, yıkama prosesinin verimini maksimum yapabilmek içingereklidir. Su tasarrufu, enerji tasarrufu, deterjan tasarrufu, uygun program seçimiyük miktarı bilindiği takdirde yapılabilir.Bu tez çalışmasında, 5 adet çamaşır makinesinden elde edilen verilerin bir kısmıkullanılarak geriye yayılım algoritması ile eğitilen çok katmanlı yapay sinir ağı ileçamaşır makinesinde yük kestirimi yapılmıştır. Bunun yanı sıra lineer en küçük kareleryöntemi ile de yük kestirimi yapılmıştır. Bu iki yöntem incelenip karşılaştırılmıştır.Lineer en küçük kareler algoritmasıyla yapay sinir ağı algoritması önce MATLABortamında gerçeklenmiş ve karşılaştırılmıştır. Daha sonra, yapay sinir ağınınmikrokontrolörle uygulaması yapılmış ve performansı değerlendirilmiştir.Sonuçlar değerlendirildiğinde, giriş örüntülerinin gerçek çıkış değerleriyle lineerolmayan ilişkisi nedeniyle yapay sinir ağıyla kestirim sonuçları, lineer en küçük karelerile kestirim sonuçlarından daha tatmin edici bir sonuç vermiştir. Ancak yapay sinir ağımodelini mikrokontrolörle gerçekleştirmek daha zordur. Lineer en küçük kareleryöntemi basit yapısıyla bu noktada avantaj sağlamaktadır. Ancak bu zorluklara rağmenyapay sinir ağı uygulanabilir görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to succeed better washing performance, it becomes essential to know the weightof laundry placed into the washing machine. It will be possible to save water, energy anddeterjant, if the amount of laundry is known, because it will be possible for washingmachine to select the best washing program without any intervention.An artificial neural network which is trained with error back propagation algorithm isbuilded to implement the estimation of amount of laundry. In order to analyze theperformance of the neural network algorithm, laundry weight estimation is performedwith least mean squares estimation algorithm. For the training and testing purposes, adata set of 5 washing machines is builded.Both the artificial neural network algorithm and lineer least squares estimation are builtin MATLAB programming environment. Then the implementation of artificial neuralnetwork algorithm to microcontroller is accomplished.The perofrmance of neural network algorithm seems better compared to lineer leastmean squares algorithm. However, it is found that implementing a trained neuralnetwork to a traditional microcontroller is not as straight forward as least squaresalgorithm is. Despite of some difficulties existing in implementation of atificial neuralnetwork algorithm, it is worth while.