Kente müdahaleler ve sonrası kentsel bir fenomen: Yaşayan ölü kent ve kapsamında Tahtakale'de yaşamsallığın izini sürmek
Interventions to cities and an urban phenomenon after: Alive dead cities and tracing vitality in Tahtakale
  1. Tez No: 291847
  2. Yazar: FULYA ELİYATKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, kente müdahale yapabilmek için bugünün kentini anlamanın gerekliliği üzerinde durulmuş, bu bağlamda kente özellikle Modernizm ve sonrası yapılan müdahaleler sırayla incelenmiş ve bu müdahalelerin sonuçları tartışılmıştır. Modern ve Modern sonrası planlamaların sonunda kent içinde yaşayan ve ölü bölgeler oluşması gözlenmiş ve bu ölü bölgelerin tekrar kente katılabilmesi için düşünülen kent planlama yaklaşımları incelenmiştir. Ancak, günümüz kentinin içinde ölü olması beklenirken yaşayan bölgelerin olduğu belirtilmiş, bir örnek olarak Tahtakale, İstanbul gösterilmiştir. Bu bağlamda fenomenolojik bir yaklaşımla Tahtakale bölgesi üzerinden öznel bir kent okuması yapılmış, bu okuma ile bölgedeki yaşamsallığın sebepleri izlenmiştir. Sonuç olarak, kente doğru, meşru bir müdahale yapılabilmesi için kenti içselleştirmenin gerekliliği, bu içsel anlamaya ulaşabilmek için de fenomenolojik bir yaklaşımla her türlü ön yargı ve kabulden uzak, öznel ve disiplinler arası çalışmaların yapılması gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the necessity of understanding today?s cities is emphasized to be able to intervene to the city. Within this context, urban interventions especially during and after Modernizm and the consequences of these interventions have been discussed. After Modernist and post Modernist planning, existence of dead and alive zones in cities are observed; recent urban planning approaches to revitalize the dead zones and recombine them to the city are examined. Yet, in today?s city, alive urban zones which are anticipated to be dead are discovered and Tahtakale, İstanbul is given as an example. In this context, a subjective urban reading is done over Tahtakale by a phenomenological approach and causes of vitality are traced in the zone. In conclusion, the necessity to internalize the city is highlighted to intervene the city in a right, legitimate way. It?s argued that this internal understanding can be sustained by phenomenological natured, subjective interdisciplinary studies unattached by any prejudgements or acknowledgements.