Modern konut mimarlığında mekan anlayışı, Avrupa ve Türkiye ilk dönem örnekleri
Space concept in modern housing architecture, primary examples from Europe and Turkey
- Tez No: 291846
- Danışmanlar: PROF. DR. AHSEN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Mimarlık disiplininde tarih içerisinde devrim niteliğinde değişimlerin yaşandığı Modern Mimarlık dönemi, insan yaşayış ve kültüründe ciddi değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Sürekli karşılıklı ilerleyen bu gelişim ve dönüşümler insanların yaşam alanlarında, konut bölgelerinde, kendini iyice ortaya koymaktadır. ?Modern Mimarlık? dönemi olarak adlandırılan dönem, bir bakıma başlangıcı Rönesansa değin uzanan bir süreçtir. Modern mimarlık denildiğinde çoğunlukla; 1920'li yıllarda başlayıp 80'lerde Post-Modern dönemle sonlanan bir süreç anlaşılır. Modern mimarlık değişen gelenek, teknoloji ve zamana bağlı olarak mimarların hangi tavır ve söylemde olmaları gerektiğini tanımlar. Moderne hala tamamlanmamış bir süreç olarak baktığımızda modernin ilk dönem ürünlerinin korunarak hızla değişen toplumumuzda bilginin korunmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Age of Modern Architecture is not only accounted as a revolutionary age of architecture, but also it has a great impact on culture and everyday life of people. This synchronized progress expose itself in social environment and dwellings. Modern Architecture is commonly known as period starting from 1920s and ending 1980s with the postmodern era whereas its roots almost reach to Renaissance. Modern Architecture defines the architectural attitude according to ever changing time, tradition and technology. Presuming ?Modern? as not a completed process, in order to protect the information, primary samples of modern architecture should be reserved continually.