Karboksilik asit sübstitüentleri içeren ftalosiyaninler
Carboxylic acid subsituted phthalocyanines
  1. Tez No: 291856
  2. Yazar: CİDAL İLGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, periferal pozisyonda tiyoglikolik asit grupları bulunduran metalli ftalosiyaninler sentezlenmiştir. Amaçlanan bileşikleri elde etmek için başlangıç maddesi olarak kullanılan 4-(Karboksimetilsülfanil)ftalonitril; 4-nitroftalonitril ve tiyoglikolik asidin kuru DMF içerisinde çözülerek, K2CO3 varlığında azot atmosferindeki reaksiyonundan sentezlenmiştir. Hazırlanan 4-(Karboksimetilsülfanil)ftalonitril 1-pentanol içerisinde çözülerek metal tuzları (Zn(Ac)2, NiCl2, CuCl2 ve CoCl2) varlığında metalli ve Li metali kullanarak metalsiz periferal konumlarda tiyoglikolik asit grubu bulunan ftalosiyaninler sentezlenmiştir. Sentezlenen bu bileşikler IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis ve kütle spektrometrisi teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, metal-free and metal phthalocyanines substituted with thioglycolic acid groups on peripheral positions have been synthesized. The starting point of these compounds was 4-(Carboxymethylsulfanyl)phthalonitrile which was prepared from 4-nitrophthalonitrile and thioglycolic acid by nucleophilic substitution in DMF at room temperature in the presence of anhydrous K2CO3. After that, metal-free and metal phthalocyanines were synthesized with the cyclotetramerization of 4-(Carboxymethylsulfanyl)phthalonitrile in the presence of Li metal or metal salts (Zn(Ac)2, NiCl2, CuCl2 and CoCl2). All new compounds were characterized by IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis and mass spectroscopies.