2024 Alüminyum alaşımında RRA işleminin GKÇ direncine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 29186
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTSAL TÜLBENTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çalışmada 2024 alüminyum alaşımında ısıl işlemin mekanik özellikler ve gerilmeli korozyon çatlaması direncine etkisi incelenmiş, ayrıca 7075 alüminyum alaşımları için geliştirilen retregrasyon ve yeniden yaşlandırma ısıl işleminin 2024 alaşımına uygulanabilirliği ve etkileri araştırılmıştır. 2024 alüminyum alaşımına yüksek mukavemetin yanı sıra, yüksek korozyon çatlaması direnci de sağlayan ısıl işlem şartlarının optimizasyonu amaçlanmıştır. Retregrasyon işlemindeki ısıl işlem şartlan ile mekanik ve gerilmeli korozyon çatlaması direncindeki değişimleri incelemek için sertlik ölçümleri ve gerilmeli korozyon deneyleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu ısıl işlem sıcaklığı ve süresinin uygun seçilmesi ile retregrasyon ve yeniden yaşlandırma ısıl işleminin 2024 alüminyum alaşımına da uygulanabileceği görülmüştür. vü T.C. fflBHKKM WWU[
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this work is to study the effect of heat treatment on the stress corrosion cracking resistance for the 2024 aluminum alloy. Furthermore, the applicability and effects of the retrogression and reaging heat treatments, developed for the 7075 aluminum alloys, upon the 2024 alloy are studied. The optimisation of heat treatment conditions for 2024 aluminum alloy is examined for obtaining not only the higher strength but also better stress corrosion cracking resistance. In order to determine the variations of the heat treatment conditions and stress corrosion cracking resistance, hardness measurements and stress corrosion cracking experiments are carried out on the 2024 aluminum alloys. Under the light of the results of present investigation, it has been observed that, with right choice of heat treatment temperature and duration, retrogression and reaging heat treatments can also be applied for the 2024 aluminum alloy. i