Differentiation of cord blood mesencymal stem cells to bone tissue for tissue engineering applications
Kordon kanı mezenkimal kök hücrelerinden doku mühendisliğinde kullanılmak üzere kemik doku farklılaşması
  1. Tez No: 291893
  2. Yazar: ELİF KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN YAZGAN KARATAŞ, PROF. CANDAN TAMERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kemik mühendisliği uygulamalarına olan ihtiyaç, yaygın travmalar ve kemik kırıklarının geniş çaplı iyileştirilmesine yönelik klinik yaklaşımlar ile ilgili olarak giderek artmaktadır. Otolog kemik nakli halen kemik iyileşmesine yönelik uygulamaların başında gelmektedir. Yine de, kemik nakli için kullanılacak nakil örneklerinin düşük hacimleri, donör bölgelerin azlığı, sağlam ve güçlü kemik oluşumu sağlamak için yeni arayışların doğmasına yol açmıştır.Doku mühendisliği, hücrelerin yeniden organizasyonunu sağlayarak aktarılabilir doku örnekleri üretimine yoğunlaşmıştır. Diğer dokularla ilgili çalışmaların aksine kemik doku mühendisliği uygulamaları daha çok in vivo çalışmalara ve araştırmalara yönelmiştir. Bu yüzden, in vitro çalışmalar daha çok kemik oluşumunu sağlayacak yapay iskelet yapılarının verimliliğini araştırmaya yönelmiştir. Kemik oluşturmak için kullanılan yapay iskeletlerin yapımında biyoseramikler, biyopolimerler, metaller ve farklı bileşikler gibi çeşitli biyomateryaller kullanılmaktadır. Bu materyallerin, osteo-iletken, hücreler için tutunma yüzeyi oluşturan, hücre çoğalımını destekleyici ve biyomoleküler sinyallerin iletimi sağlayacak şekilde üretilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The demand for engineered bone is becoming increasingly high due to the need for curing traumas and fractures in clinics. Autologous bone grafts is still the gold standards for progressive bone regeneration. However, the limitations regarding the produced volumes of bone grafts and donor scarcity is leading the approaches into finding alternative techniques to advance stable bone formation.Tissue engineering is a developing area that focuses on generating tissue replacements using arrangements of cells. In contrast to many tissues, bone tissue engineering has advanced more in in vivo side of applications and research. Therefore, in vitro studies have been focused to screening the efficiency of newly designed scaffolds for in vivo utilization for enhancing bone regeneration. Different kind of biomaterials, such as bio-ceramics, biopolymers, and composites have been used in bone tissue engineering to form the bone scaffold. Scaffold materials for bone tissue engineering applications can be engineered to be osteoconductive, providing a substrate for tissue growth that helps adhesion, proliferation, and differentiated function of bone forming cells.Mesenchymal stem cells (MSCs) comprise a population of multipotent progenitor cells capable of differentiating into many tissues. The diverse in vivo distribution of MSCs comprises mainly the bone marrow, adipose tissue, human umbilical cord, skeletal muscles, periosteum, trabecular bone, dental pulp and periodontal ligaments.This study primarily focuses on the use of mesenchymal stem cells derived from umbilical cord blood on a newly synthesized hydroxyapatite containing poly(N-vinyl-2 prolydone-co-maleic acid) scaffold assigning the MSCs to differentiate and form bone in a 3D manner.