THPC ile Wet White tabaklanmış derilerde kullanılan yağların deri kalitesine etkileri
Effects of the oils on the leather quality of Wet White tanned by THPC
  1. Tez No: 291894
  2. Yazar: ALİ KAYA URAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ ŞAŞMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Deri üretimi sırasında derinin karakterini en çok etkileyen aşamalardan biri tabaklama aşamasıdır. Bu aşamada kullanılan tabaklama maddelerinden deriye kazandırdığı özellik nedeniyle en çok kullanılanı kromdur. Bu kullanılan kromun neden olduğu çevresel problemler ve dünyada her geçen gün ekolojik ürünlere olan ilginin artması nedeniyle son yıllarda alternatif tabaklama sistemleri araştırılmaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde de kullanımı yeni olan tetra hidroksimetil fosfonyum klorür (Thpc) ile deriler tabaklanmış ve deri sanayinde kullanım oranı çok yüksek olan üç çeşit yağ ile yağlaması yapıldıktan sonra Türk standartlarında belirtilen test metotları kullanılarak test edilmiştir. Bu şekilde elde edilen test neticeleri ile yağların bu yeni tabaklama sistemine olan etkileri ve bu yeni tabaklama sisteminin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Elde edilen değerler incelendiğinde en iyi değerleri sülfite balık yağı ile yapılan denemelerin verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the important steps in leather processing which affects the properties of leather is tanning. Chromium is the mostly used tanning agent in industry. However, due to the environmental effects of chromium, alternative tanning processes that use environmentally friendly chemicals have been investigated around the world. In this study, leather samples were tanned with tetrakis (hydroxymethyl) phosphonium chloride (Thpc). To investigate the effects of type of oil used, samples were then oiled with three commonly used oils, and analyzed according to Turkish Standard (TSE) test methods. The findings of this study have indicated that the sulfited fish oil provided the best result among the oils investigated.