Analysis of plane and space trusses with optimization and graphic techniques
  1. Tez No: 2919
  2. Yazar: GÖKALP SAMİ KIRGIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET DÜZLEM VE UZAY KAFES SİSTEMLERİNDE STATİK ANALİZ, OPTİMİZASYON VE ÇİZİM TEKNİ?İ KIRGIZ, Gökalp Sami Yüksek Lisans Tezi, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Levent TUTLUO?LU Şubat, 1988 221 sayfa Kafes sistemlerin günümüzde kullanımı oldukça yaygındır, özellikle çelik köprülerde, demiryolu köprülerinde, enerji nakil hatlarında, anten direklerinde, vinçlerin kaldıraç kollarında ve binaların çatılarında. Kafes sistemler üzerinde atmosferik etkiler oldukça fazladır, rüzgâr ve buzlanma gibi, bu etkiler kafes sistemlerin performansı üzerinde büyük rol oynar. Bu tezin amacı, kafes sistemler üzerindeki çevre koşulla rını dikkate alarak statik analiz yapan bir bilgisayar programı yazmak, optimizasyon ve grafik teknikleri uygulamaktır. Sonuç olarak iki ve üç boyutlu kafes sistemlerin karşı laştırması örnek yapı üzerinde yapılmıştır. Anahtar Sözcükler : Düzlem ve uzay kafes sistemler, sabit mesnetler, üçgensel elemanlar. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF PLANE AND SPACE TRUSSES WITH OPTIMIZATION AND GRAPHIC TECHNIQUES KIRGIZ, Gökalp Sami M.S. In Engineering Sciences Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Levent TüTLOOGLU February, 1988 221 pages Truss systems have a wide range of applications especially in the construction of steel bridges, railroad bridges, high voltage transmission towers, antenna towers, boom of cranes and roof of buildings. There are a lot of factors affecting the structural behaviour of truss systems. These include atmospheric factors such as ice and wind conditions that may have strong influences on the performance of the truss systems. The aim of this thesis is to formulate and deve lope a static analysis computer program by employing optimization and graphic techniques for three dimensional analysis of environmental effects on truss systems. A comparison is done by using the results of two and three dimensional analysis of some example truss systems. Key words : Plane and space trusses, fixed supports, triangular elements. -iii-