Enhancing performance of multiple IEEE 802.11 network environment by employing cognitive dynamic channel assignment
Çoklu IEEE 802.11 ağ ortamlarında bilişsel dinamik kanal atamasıyla başarım arttırımı
- Tez No: 291904
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA F. OKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde pek çok kablosuz ağ, resmi birimler tarafından yapılan düzenlemeler ile kontrol edilen lisans sahiplerine ve servislere sabit spektrum dağıtım sözleşmeleri dikkate alınarak kullanılmaktadır. Bu dağıtılan spektrumun büyük bir kısmı düzensiz bir şekilde kullanıldığından spektrum bantları verimsiz kullanılmaktadır. Bilişsel radyolar dinamik spektrum erişim teknikleri ile bu sorunları çözmek için önerilmiş bir teknolojidir. Bilişsel radyonun amacı daha iyi performans elde etmek için mümkün olan en iyi kanalda hizmet vermeye çalışmaktır. Spektrum algılama ve spektrum karar verme bilişsel radyo ağlarında yerine getirilmesi gereken iki ana işlevdir. Bilişsel radyoların çalışma alanlarından biri de IEEE 802.11 tabanlı kablosuz ağlardır. Yapısal IEEE 802.11 tabanlı kablosuz ağlar, kendi ağlarındaki birimlerle haberleşmek için belirli bir kanalda çalışan erişim kontrol üniteleri kullanımını gerektirmektedir.Bu tezde, tasarlanmış ve uygulanmış bilişsel erişim kontrol ünitesi için üzerinde en az trafik yükü olan ve kanallar arası parazitten en az etkilenen en iyi veri iletim kanalının seçilmesi üzerine odaklanılmıştır. Ayrıca kablosuz ağların ortak olarak kullandığı kablosuz ortamda kanallar arası parazitin önemli bir sorun olduğu gösterilmiştir. Bunun yanında kanal seçim sisteminde daha da iyileşme yapılarak, sadece bizim bilişsel erişim kontrol ünitemizin performansını arttırarak değil, komşu ağlarla birlikte tüm sistemin performansını arttıracak şekilde komşu ağlara da kanallar atayan bir sistem tasarlanmıştır. Kanal atamaları yapılırken ortamdaki kanalların kullanım oranı karakteristikleri, ağların trafik yükleri ve kanallar arasındaki parazit gerçeği göz önünde bulundurulmuştur. Gerçek test ortamında yapılan test uygulamalarıyla tüm sistemin performansının arttırıldığı gösterilmiştir. Test sonuçları ayrıca önerilen kanal atama uygulamasının, veri gonderim hızını arttırdığı gibi, bunu ağlar arasında dengelendirdiğini de göstermiştir. Bunların yanında paketlerin gecikme zamanlarının istatistiksel değişiminde azalma sağladığı gibi paket kaybında da azalma sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Many wireless networks are controlled by governmental agencies through a fixed spectrum assignment policy today. By this policy the governmental agencies regulate the spectrum and assign to license holders or services. A large part of the assigned spectrum is being used in an irregular manner which results in low utilization of the spectrum bands. Cognitive radio is a technology which is proposed to solve this problem with dynamic spectrum access techniques. The aim of cognitive radio is to operate in the best available channel to achieve a better performance. Spectrum sensing and spectrum decision are the main challenging functions of cognitive radio (CR). One of the research fields related to CR solutions is IEEE 802.11 based wireless networks. Infrastructured IEEE 802.11 based wireless networks require the use of a wireless access point (AP) that works on a certain channel to communicate with the nodes in the network.In this thesis, we focused on selecting the best transmission channel for multiple AP environment by using the cognitive radio approach. The best transmission channel has the least activity on it. It is also the channel that is least affected by the interference. It is shown that interference is an important challenge for the neighboring wireless networks. A contribution to the channel selection system is made by selecting a channel not only to improve the performance of single AP (network), but also the performance of the neighboring networks forming the system. The channel utilization characteristic of the environment, the traffic load of the networks, and the interference are considered when deciding on the channel assignments. By using the test bed environment, the improvement of the system performance is shown. The test results also show that the proposed channel assignment scheme accomplishes performance improvement in throughput while balancing it among the networks. It also decreases jitter and packet loss.