Enhancing the performance of radio over fiber networks based on wdm using different modulation formats
Wdm temelli fiber ağların farklı modülasyon biçimlerini kullanarak radyo iletişim performansını iyileştirmek
- Tez No: 667068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOGU CAGDAS ATILLA, DOÇ. DR. ESSA İBRAHİM ESSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada yüksek bit hızı ve bant genişliği sağlamak için C bandında çalışan bir radyo sistemi tasarlanmıştır. Günümüzde tasarlanan sistemler, yeni cihaz grubunu bir araya getirerek yapılandırılmakta ve ardından bant genişliği gibi yeni özellikler çıkarılmaktadır. Bu tezde, Dalgaboyu Bölmeli Çoğullama (WDM) teknikleriyle çok sayıda kullanıcısı olan ve farklı bit hızları, çeşitli fiber optik kapsamları, çeşitli modülasyon formatlarıyla (RoF) mimarisi temelli optik ağ çalışmalarına yönelik farklı önerileri göstermek için üç test yatağı alınmıştır. Fiber üzerinden radyo (RoF) tekniği, ışık sinyalini bir radyo sinyali ile modüle etmek ve sinyali optik fiber kablo üzerinden iletmek için kullanılır. İlk deneysel çalışmada modülasyon sistemi olarak DPSK, 40 Gbps bant genişliği kullanılmıştır. Birden fazla kanaldaki WDM'ye ek olarak, fiber aralığı 60Km SSMF, ayrıca ITU standartlarındaki dalga boyu (nm) veya frekans (THz) deneysel testlerde kullanılmıştır. EDFA'de kullandığımız doğrusal olmayan olayların üstesinden gelmek için ve en iyi çıktıları elde etmek için CW lazer gücünde birçok optimizasyon tekniği kullanılmaktadır. Önerilen ikinci deneyde, RoF mimarisi ASK ve WDM'nin alt taşıyıcısına bağlı olarak kullanılır. Son deneyde, VCSEL'e bağlı Sıfıra Dön (Return to Zero (RZ)) için başka bir RF ağı kullanılmaktadır. Bu çalışmada, sırasıyla tüm bilgisayar benzetimlerinden elde edilen sonuçlar: giriş gücü ortalaması (4.8dBm), maksimum Q faktörü ortalaması (5.93), minimum BER ortalaması (1.82 * 10-6), toplam çıkış gücü ortalaması (-27,55dBm), iki kanalda OSNR ortalaması (33,73dB), OSNR ortalaması (53,36dB), toplam çıkış gücü ortalaması (-48,87dBm), Maksimum Q faktörü (5.28), Minimum BER ortalaması (1.88 * 10-7), RoF sisteminin toplam güç ortalaması (6.53dBm), maksimum Q faktörünün ortalaması (6.67), Minimum BER ortalaması (3.43 x 10-11) ve OSNR ortalaması (29.64dB) şeklindedir. Bu yapıyı yapılandıran bileşenlerin ilgi çekici özelliklerinin seçilmesinden dolayı iyi sonuçlar ve performanslar göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In our system design, we use C-band because we want to design a radio system via optical fiber cable to provide high speed (bitrate) and large bandwidth. The modern system is configuring by interpolating the new group of devices together then the recent features are extracted like the bandwidth. In this thesis, three test beds are taken to demonstrate different proposals to studying the (RoF) architecture based the optical network with various modulation format, several bitrates, diverse fiber optic extents, and many users by Wavelength-Division-Multiplexing (WDM) techniques. Radio-over-Fiber (RoF) technique is used to modulate the light signal with a radio signal and transmit the signal through optical fiber cable. In the first experimental work, the DPSK as the modulation system, 40Gbps of bandwidth is utilized. In additional to the WDM in multiple channels, the fiber span is 60Km of SSMF, the wavelength (nm) or frequency (THz) on the ITU standards also used in the experimental tests. There are many optimization techniques are being utilized on the CW laser power to get the best outputs, to overcome the nonlinearities phenomena we used the EDFA. In the second proposed experiment, the RoF architecture is used based on the subcarrier of ASK and WDM. In the last experiment, another RF network is utilized to Return to Zero (RZ) based on VCSEL. In this work, all experimental results outcome from our simulation present respectively: the input power average is (4.8dBm), the max Q-factor average is (5.93), the min BER average is (1.82*10-6), the total output power average is (-27.55dBm), the OSNR average is (33.73dB) on two channels, the average of OSNR is (53.36dB), the total output power average is (-48.87dBm), the average of the Max Q-factor is (5.28), the average of the Min BER (1.88*10-7), the total power average of the RoF system is (6.53dBm), the average of the Max Q-factor is (6.67), the average of the Min BER is (3.43*10-11) and the average of OSNR is (29.64dB). They are good results and performance due to choosing an attractive characteristic of components which configure this structure.