Synthesis of new organic semiconductors based on poly(2-anilinoethanol) doped different acids and investigation of their electro-optical properties
Farklı asitlerle doplanmış poli(2-anilinetanol) esaslı yeni organik yarıiletkenlerin sentezi ve elektro-optik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 291932
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHİRE FİLİZ ŞENKAL, PROF. DR. FAHRETTİN YAKUPHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada 2-anilinetanol monomer olarak kullanılarak farklı doplayıcı asitler varlığında polimerleştirilmiştir. Elde edilen polimerler N-Metil-2-pyrrolidon (NMP), Tetrahidrofuran (THF), metanol, aseton, toluen, etil asetat ve etanol gibi genel çözücülerde çözünmektedirler. Polimerler hidroksi etil substitüe grubuna sahip olduğundan polimerlerin çözünürlükleri PAN (polianilin) göre çok daha iyi olduğu gözlenmiştir. Elde edilen polimerler FT-IR, UV-Vis ve NIR gibi spektrofotometrik metodlarla spektroskopik ve elektriksel karakterizasyonları araştırılmıştır. Doplanmış polimerlerin elektriksel iletkenlikleri elektrometre kullanılarak elde edilmiştir. iletkenlik değerleri dopantlara bağlı olarak değişmektedir. Elektriksel ve optiksel sonuçların değerlendirilmesi sonucu hazırlanan polimerlerin belirlenen optik band aralığı ve oda sıcaklığındaki elektriksel iletkenlik parametrelerinden tipik organik yarıiletkenlerin davranışına sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-anilinoethanol was used as monomer and this monomer was polymerized by using different acids as doping agent. Obtained polymers are soluble in common organic solvents, such as N-Methyl-2-pyrrolidone (NMP), Tetrahydrofuran (THF), methanol, acetone, toluen, ethyl acetate and ethanol. The polymers have hydroxy ethyl substitued group; therefore, solubility of the polymers are better than the PANI(Polyaniline). The obtained polymers was characterized by using spectrophotometric methods such as FT-IR, UV-Vis and NIR. The conductivity of the polymers were investigated. In conclusion, the obtained electrical and optical results indicate that the various acids doped polymers are typical organic semiconductors with the determined optical band gap and room temperature electrical conductivity parameters.