The synthesis of new sulfonamide based polymeric sorbents for removal of mercury from water
Sudan cıvanın seçimli olarak giderilmesi için yeni sülfonamid esaslı polimerik reçinelerin sentezi
  1. Tez No: 291933
  2. Yazar: İNAN KÜÇÜKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHİRE FİLİZ ŞENKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde ağır metal olan civanın sulu çözeltilerden giderilmesi için iki farklı polimerik sorbent hazırlanmıştır. Sırasıyla sülfonamit esaslı çapraz bağlı Poli (glisidil metakrilat p-(GMA) (90%)-Etilen glikol dimetakrilat (EGDMA) (10%) reçine; ve saçak tipli sülfonamit içeren reçineler olarak adlandırılmışlardır. Bu çalışmada, GMA (molce %90) ve EDGMA (molce %10) kopolimer tanecikleri süspansiyon polimerizasyonu yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. 210 ? 420 ? m büyüklükteki reçineler, modifikasyon için kullanılmıştır. Amonyak fazlasıyla reaksiyon sonucu amin içeren fonksiyonel polimer, fonksiyonel amin grubu içeren reçine benzen sülfonülklorür ile etkileştirilerek sülfonamit fonksiyonlu reçine elde edilmiştir. Diğer reçine ise klorsülfonik asit kullanılarak klorsülfonlanmıştır. Elde edilen reçine 2-kloroamin hidroklorür ile etkileştirilerek reçinede mevcut klor grupları üzerinden ATRP yöntemi ile poli(glisidil metakrilat) aşılanmıştır. Yukarıdaki benzer modifikasyon reaksiyonları kullanılarak saçaklı polimer hazırlanmıştır. Elde edilen polimerik sorbentler civa ekstraksiyonunda kullanımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two types polymeric sorbents were prepared for removal of mercury ions from aqueous solutions. These resins were called Sulfonamide pendant crosslinked Glycidyl Methacrylate (GMA) (90%)- Ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA) (10%) resin and core-shell type sulfonamide containing resin respectively. In the present study, copolymer beads were prepared by the reaction of GMA (90 % mole)-EGDMA (10 % mole) with suspension polymerization method. A product 210? 420 µm in size was used in the modification reactions. Reaction with excess ammonia produced an amine containing functions. The amine function resin was reacted with benzene sulfonyl chloride to obtain sulfonamide pendant resin. Crosslinked polystyrene- DVB(10%) resin was chlorosulfonated by using chlorosulfonic acid. Chloride analysis (4.0 mmol g_1) of the first step product corresponds to 70% of chlorosulfonation of the styrenic units. Sulfonamide resin was obtained starting from the reaction of chlorosulfonated polystyrene resin and 2-chloroethyl amine. Poly(GMA) grafted on to the resin by using ATRP methods. The similar modification method was used as described above. Therefore, core-shell type polymeric sorbent was prepared. And these resins were used for the removal of mercuric ions from water.