Mimari tasarımda beliren sistemler
Emergent systems in architectural design
- Tez No: 291946
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilgisayarın mimari tasarımdaki rolü ne olmalıdır sorusu uzun yıllardır sorulan bir sorudur. Bilgisayarın tasarım için bir araç olmaktan çıkıp bir ortam haline gelmesi ile pek çok yeni tasarım anlayışı ve kavramı ortaya çıkmıştır. Bu disiplinlerarası ortamda (bilgisayar destekli tasarım (CAD), bilgisayar destekli üretim (CAM) ve bilgisayar destekli mühendislik (CAE) gibi ortaya çıkan yeni kavramlar ve anlayışlar yeni sistemlerin doğmasını ve ön tasarım aşamasından üretim aşamasına kadar olan tasarım sürecinin yeniden ele alınmasını sağlamıştır.Bu tez kapsamında ele alınan, yenilikçi tasarım yaklaşımlarından; beliren sistemler, son yıllarda mimari tasarım alanında, sıkça kullanılır hale gelmiştir. Mimarlıkta, farklı etmenlerin ve disiplinlerin bireysel olarak değil de, bir bütün olarak nasıl ele alınabileceği ve mimari tasarım sürecinde form, malzeme ve davranış birlikteliğinin nasıl sağlanabileceği sorularının cevabını beliren sistemler ile aramak mümkündür. Bu çalışmada, beliren sistemlerin bütüncül yaklaşımı mimari tasarım eğitimi ve pratiği alanlarındaki örnekler üzerinden incelenerek geleceğe yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The role of computation in architectural design has been discussing for the last two decades. Using computation as a media in design field, rather than a tool opens up new design and manufacturing approaches. The development of new fields like; CAD (Computer Aided Design), CAM (Computer Aided Manufacturing), CAE (Computer Aided Engineering) offers possibility to rethink the design process.Emergent systems, as one of new design approaches which are handled in the content of this thesis, are used frequently nowadays in architectural design. With emergenct systems we can find solutions for the problem of organizing different agents and layers as a whole, synergy of form, material and behaviour, during design process. In the content of this thesis, emergent systems? integrated approach are explored via examples from architectural design education and practice. Afterwards through these examples some suggestions about design future are proposed.